kwiatydonice.pl
Pielęgnacja roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym 0
Pielęgnacja roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym

Pielęgnacja roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym

Okres jesienno-zimowy to najtrudniejszy okres dla roślin domowych. Dni są coraz krótsze, coraz mniej światła, suche powietrze... Podpowiadamy jak zadbać o rośliny w tym ciężkim okresie.

 

Zadbaj o odpowiednie światło

Dni są coraz krótsze, a co za tym idzie jest mniej słońca, światła, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Rośliny, które mają niedobór światła często wypuszczają zniekształcone, karłowate liście, mają mniej intensywny kolor, zasychają. Dlatego też jeżeli masz tylko możliwość przesuń rośliny bliżej okna. Ewentualnie możesz doświetlać rośliny specjalnymi lampami.

W porze zimowej pamiętaj również o usuwaniu z liści roślin kurzu, on również ogranicza roślinie dostęp do światła. Regularne przeglądanie, mycie roślin pozwoli również na wczesne wykrycie ewentualnych nieprzyjaciół, na których w okresie zimowym rośliny narażone są zdecydowanie bardziej.

Zainteresuje Cię: Zdrowe i błyszczące liście roślin

Pielęgnacja roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym

 

Odpowiednia temperatura

Idealnym rozwiązaniem dla roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym byłoby zapewnienie rośliną miejsca z niższą temperaturą ok. 15-18 stopni. Wówczas rośliny przechodziły, by w okres spoczynku, by wiosną zachwycić nas swoim intensywnym wzrostem. Jednak większość z nas nie posiada ogrodu zimowego lub specjalnego pokoju, by rośliny mogły spędzić tam ten trudniejszy czas. Zostają w tych samych miejscach, a temperatury poprzez ogrzewanie wzrastają. Jeżeli jest możliwość, warto odsunąć nieco rośliny od źródeł ciepła tj. kaloryferów czy kominków.

Uważaj również na przeciągi i zimne powietrze przy wietrzeniu pomieszczeń.

 

Podlewanie

W większości poradników dotyczących roślin możemy przeczytać, że zimą podlewanie roślin należy ograniczyć. I jest to prawdą, jednak sprawa z podlewaniem jest nieco bardziej złożona. Zimą większość roślin powinna mieć zapewniona chłodniejsze miejsce, niestety dla wielu posiadaczy roślin jest to po prostu niemożliwe. Rośliny zostają w tych samych miejscach przez cały rok, a zimą, w sezonie grzewczym jest często jeszcze cieplej, a w mieszkaniach mamy bardziej wysuszone powietrze. W takich sytuacjach nie możemy ograniczyć podlewania, bo groziłoby to zasuszeniem rośliny. Podlewanie mniej tylko i wyłącznie wtedy, kiedy rośliny domowe przenieśliśmy w chłodniejsze miejsce.

Zainteresuje Cię: Jak podlewać rośliny domowe

Pielęgnacja roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym

 

Odpowiednia wilgotność powietrza

Ogrzewanie mocno wysusza powietrze. Aby nieco poprawić jego wilgotność, by pomóc nie tylko roślinom ale i nam samym jest na to kilka sposobów. Jednym z nich, najprostszym jest zastosowanie nawilżacza powietrza. Urządzenia, które rozbija wodę na drobne cząsteczki. Kolejny sposób to wieszania specjalnych glinianych, ceramicznych pojemników z wodą na kaloryferach lub umieszczanie na nich mokrych ręczników. Można również rośliny kłaść na większych spodkach wypełnionych keramzytem i wodą, parująca woda również będzie podnosić nawilżenie powietrza. Dobrze sprawdzi się również częstsze spryskiwanie roślin.

 

Nawożenie

Jeżeli chodzi o nawożenie również możemy spotkać się z twierdzeniem, że w okresie jesienno-zimowym rośliny wchodzą w stan spoczynku i nie powinniśmy ich nawozić. Wyjątkiem są rośliny, które w tym okresie kwitną i potrzebują wówczas dawki składników odżywczych. Zasada ta jest poprawna, jednak tak jak w przypadku z ograniczeniem podlewania dotyczy roślin, które będą stały w chłodniejszych pomieszczeniach i faktycznie wejdą w ten stan spoczynku, by na wiosnę "obudzić się" ze zdwojoną siła :). Rośliny, które będą w wyższych temperaturach ponad 20 stopni spokojnie możemy nawozić. Nie tak intensywnie jak w okresie wiosenno-letnim, jednak warto raz na jakiś czas dostarczyć trochę mikroskładników.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium