Dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowaniem roślin doniczkowych? Szukasz idealnego kwiatu, który wybaczy Ci drobne błędy początkującego? Pieniążek, znany też jako pilea peperomiodes, może być doskonałym wyborem! Tę niezwykle wyrozumiałą i łatwą w pielęgnacji roślinę, która dodatkowo przyciąga wzrok swoimi unikalnymi liśćmi, pokocha każdy ogrodniczy laik. Dowiedz się poniżej, dlaczego kwiat pieniążek jest idealny dla początkujących ogrodników i jak zacząć z nim swoją przygodę. Zachęcamy do lektury!
Kwiat pieniążek: podstawowe informacje o roślinie
Kwiat pieniążek, znany również pod swoją łacińską nazwą pilea peperomioides, to popularna roślina doniczkowa pochodząca z południowo-zachodnich regionów Chin. Znana jest w Polsce od lat, jednak do niedawna była odrobinę zapomniana. Wróciła jednak do łask i coraz częściej znaleźć ją można w nowoczesnych mieszkaniach. Co ją wyróżnia?
Pilea jest niską rośliną, rzadko przekraczającą 30 cm wysokości. Charakteryzuje się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi wyrastającymi z cienkich łodyg, które z czasem drewnieją. Liście mają błyszczącą powierzchnię i unikatowy okrągły kształt przypominający wyglądem monety, stąd też popularna nazwa tej rośliny - pieniążek.
Pieniążek - uprawa i pielęgnacja w kilku krokach
Aby cieszyć się piękną pileą, wpierw należy o nią odpowiednio zadbać. Głęboka zieleń liści będzie świetną dekoracją zarówno prywatnej, jak i publicznej przestrzeni, o ile zapewnisz pieniążkowi właściwe warunki wzrostu. O czym trzeba pamiętać? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Pilea: jakie stanowisko lubi?
Kwiat pieniążek preferuje jasne, ale rozproszone światło. Bezpośrednie światło słoneczne może powodować oparzenia na liściach, dlatego warto umieścić go w miejscu, które jest dobrze oświetlone, ale nie narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Może to być np. szafka przy osłoniętym firanką oknie bądź biurko ustawione od niego w niedalekiej odległości.
Musisz też pamiętać o zapewnieniu mu właściwych temperatur. Pieniążek lubi temperaturę pokojową, w okolicy 18-25 st. C. Latem może stać na balkonie, o ile nie będzie narażony na bezpośrednie nasłonecznienie, które mogłoby przypalać liście.
Jak podlewać pieniążka?
Pieniążek jest rośliną, która preferuje umiarkowane podlewanie. Pilea nie znosi nadmiaru wilgoci - zdecydowanie lepiej znosi chwilowe przesuszenie. Jeśli więc nie chcesz, aby dopadła ją choroba grzybowa, podlewaj ją ostrożnie. Ważne jest, aby ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Najlepszym podejściem będzie więc podlewanie, gdy górna warstwa gleby przeschnie - zależnie od stanowiska może to być nawet co kilka dni. Możesz wlewać wodę do podstawki, a gdy podłoże zwilgotnieje, wylać jej nadmiar. W okresie zimowym, kiedy roślina jest w stanie spoczynku, ogranicz podlewanie np. do jednego w tygodniu.
Wymagania glebowe pilei
Jeśli chodzi o podłoże, pieniążek dobrze rośnie w żyznym podłożu. Może to być ziemia uniwersalna do roślin zielonych, aby była przepuszczalna. Nie zapomnij również o usypaniu na dnie doniczki drenażu, który pomoże w odprowadzaniu ewentualnego nadmiaru wody. Może to być keramzyt, ale i niewielkie kamyczki czy żwir.
Pilea: nawożenie
Pieniążka, jak wszystkie rośliny zielone, warto nawozić w okresie wzrostu - czyli od wiosny do jesieni. Kwiat ten wtedy najsilniej się rozwija, a w związku z tym potrzebuje większej ilości składników odżywczych. Postaw na odżywki do roślin zielonych i stosuj je co dwa-cztery tygodnie zgodnie z instrukcją na opakowaniu wybranego prepatatu.
Co jeszcze musisz wiedzieć o pieniążku?
Ciekawostką jest, że pieniążek ma zdolność do produkcji młodych roślinek, które pojawiają się u podstawy dorosłych roślin. Te małe sadzonki można łatwo oddzielić i posadzić, aby rozpocząć hodowlę nowego kwiatu. Ale nie jest to jedyny sposób rozmnażania tej rośliny!
Pilea często określana jest również jako “wystrzałowa roślina”. A to wszystko dlatego, że w środowisku naturalnym potrafi ona wystrzelić wytworzone nasiona na sporą odległość, tym samym rozsiewając się po okolicy.
Kwiat pieniążek - jak kwitnie?
Kwitnienie kwiatu pieniążka (Pilea peperomioides) jest dość rzadkie, zwłaszcza w warunkach domowych. Jeżeli jednak roślina ma odpowiednie warunki, może wytworzyć małe, niepozorne kwiaty. Są one zazwyczaj zielonkawo-białe i niezbyt urokliwe, a przy tym osłabiają roślinę. Wielu profesjonalistów radzi więc, by je usuwać.
Czy pieniążek jest trujący?
Pilea peperomioides to roślina, która jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Nie wytwarza ona trujących soków, więc nawet jeśli Twój rozbrykany maluch bądź niepokorny zwierzak postanowią zerwać listek, to nie będzie on zagrażał ich życiu.
Kwiat pieniążek, poza swoim dekoracyjnym wyglądem, jest także ceniony za swoje właściwości oczyszczające powietrze, co czyni go doskonałym dodatkiem do każdego domu lub biura. Nie czekaj więc - postaw na zakup pilei i ciesz się efektownym dodatkiem, który nie tylko udekoruje Twoją przestrzeń, ale też zadba o dobrą jakość otaczającego Cię powietrza!
Immi Houp
Dziękuję za interesujące wiadomości na pewno pomogą mi w pielęgnacji mojej nowo nabytej rośliny.
Marta kwiatydonice.pl
Cieszymy się, że nasz wpis pomógł Pani w pielęgnacji pieniążka
Kazimiera
Dziękuję za cenne informacje .
Kazimiera
Dziękuję za cenne informacje.
Jolanta
Rok temu kupiłam pileę, długo jej szukałam.Po jakimś czasie zaczęła gubić listki i zgubiła wszystkie.Za jakiś czas przy krawędzi doniczki pojawiły się małe listki.Przesadziłam do nowej doniczki wsadzając po środku.Zmienilam stanowisko na parapet.Wczesniej stała na komodzie przy wejsciu do pokoju i być może przeciągi sprawiły, że liscie opadły.Radość wielka, że "odbiła".Teraz pięknie wygląda.Pozdrawiam☺️
Marta kwiatydonice.pl
Pani Jolanto, zgadza się pieniążki lubią jasne stanowisko o rozproszonym świetle oraz lekko wilgotne podłoże, dlatego zdecydowanie lepiej będą rosły na parapecie.