kwiatydonice.pl
Przędziorki 0
Przędziorki

Przędziorki

Choroby roślin i szkodniki, które możemy na nich znaleźć to największa zmora roślinnych domowych kolekcji i kolekcjonerów. Gdy zbyt późno zauważymy, że z roślinami dzieje się coś złego nie jesteśmy w stanie ich uratować. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i podjęcie szybkich i zdecydowanych kroków w celu zwalczenia występujących insektów.

Dzisiaj pod lupę weźmiemy przędziorki. Jedne z najczęściej spotykanych nieprzyjaciół na naszych roślinach.

 

Jak wyglądają przędziorki?

Przędziorki wyglądają dość niepozornie. Na roślinach – zwłaszcza na spodnich stronach liści możemy zauważać malutkie żółte, pomarańczowe lub brązowo-czarne punkciki. To nic innego jak bardzo drobne pajęczaki, które tworzą na roślinie sieć pajęczyn. Często przędziorki zaczynają swoje żerowanie od niższych partii roślin. Przędziorki to szkodniki które lubią ciepło i suche powietrze, dlatego zima to zdecydowany sezon na te szkodniki.

Zainteresuje Cię: Pielęgnacja roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym

 

Przędziorki – objawy

Te szkodniki powodują żółknięcie i brunatnienie liści, a także zwijanie się blaszek liściowych lub ich opadanie. Jeżeli zauważyłeś tego typu objawy przyjrzyj się roślinie, czy nie ma na niej właśnie przędziorków.

 

Jakie rośliny najbardziej narażone są na atak przędziorków?

Przędziorki możemy znaleźć na każdej roślinie. Jednak szkodniki te najczęściej żerują na filodendronach, palmach, dracenach, fikusach, a także na wszelkiego rodzaju drzewkach cytrusowych. Szkodniki te atakują rośliny, które są w słabej kondycji, często przez naszą niewłaściwą pielęgnację.

Zainteresuje Cię: Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze

 

Zwalczanie przędziorków

ierwszym krokiem powinno być dokładnie umycie rośliny – listek po listku. Najlepiej sprawdzi się woda z odrobiną płynu do naczyń lub szarym mydłem. Wówczas mechanicznie ściągniemy insekty znajdujące się na roślinie. Czynność tą najlepiej jest kilkukrotnie powtórzyć – tak by mieć pewność że większa część szkodników została usunięta. Następnie należy wykonać oprysk – np. Polysect, Agricolle – otrzymamy je w sklepie ze środkami ochrony roślin. Stosujemy je zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na dołączonych ulotkach stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa. Oprysk rośliny należy powtórzyć po kilku dniach.

 

Domowe sposoby zwalczenia przędziorków

Jeżeli dla Ciebie stosowanie chemicznych środków to ostateczność można spróbować zwalczyć szkodniki domowymi sposobami. Po umyciu rośliny może spryskać ją wykonanym w domu roztworem z czosnku lub z cebuli. Ząbki czosnku kroimy na drobne kawałki, a następnie zalewamy je litrem zimnej wody. Roztwór będzie gotowy po kilku dniach, wówczas wystarczy przecedzić i opryskać nim roślinę. Tak samo postępujemy jeżeli zdecydujemy się użyć cebuli.

Zainteresuje Cię: 3 najczęstsze problemy z roślinami

 

Co zrobić, by szkodniki nie nawróciły?

Jeżeli chcemy pozbyć się przędziorków raz na zawsze musimy zadbać przede wszystkim o dobrą kondycję naszych roślin, a także o odpowiednią wilgotność powietrza. Pomoże nam w tym zraszanie roślin, a także częste wietrzenie pomieszczeń – jednak z tym wietrzeniem trzeba postępować ostrożnie by nie narażać roślin na przeciągi.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium