kwiatydonice.pl
Przesadzanie roślin – kilka niezbędnych informacji 0
Przesadzanie roślin – kilka niezbędnych informacji

Przesadzanie roślin – kilka niezbędnych informacji

Przesadzanie roślin to jedna z tych czynności, które wprowadzają w zakłopotanie nowych właścicieli roślin. Jednak, jak wiemy zabieg ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrostu naszych zielonych przyjaciół. Kiedy roślina trzymana jest zbyt długo w jednej ziemi i donicy podłoże staje się wyjałowione i zaczyna jej brakować substancji mineralnych.

Przesadzenie jest konieczne szczególnie w kilku przypadkach:

  • gdy korzenie rośliny rozsadzają doniczkę i wychodzą dolnymi dziurkami doniczki,
  • gdy zaobserwujesz bardzo powolny wzrost rośliny lub wzrost ten nie będzie wcale zauważalny,
  • gdy ziemia w doniczce jest bardzo zbita i twarda w dotyku, brakuje jej sypkości,
  • gdy przelejesz roślinę i chcesz ją uratować przed gniciem systemy korzeniowego.

 

Kiedy przesadzamy kwiaty doniczkowe?

Najlepszym okresem na zmianę podłoża jest wczesna wiosna, czyli czas przed wypuszczeniem przez roślinę nowych pędów. W ciągu zimnych miesięcy rośliny zbierają energię, aby na wiosnę się rozwinąć. Nie należy również przesadzać rośliny zaraz po przyniesieniu jej do domu, potrzebuje ona czasu na oswojenie się z nowym miejscem, z upływem czasu sama nam pokaże czego potrzebuje.

Zainteresuje Cię: Rośliny w domu - zacznijmy od początku

Jaka donica?

Wybierając donice dla nowej rośliny, przede wszystkim musimy sugerować się wielkością. Nowa donica powinna być większa od poprzedniej. Jeżeli przesadzamy średniej wielkości roślinę, która wyrosła powinniśmy wybrać większą o mniej więcej 4 centymetry. Podłoże zaś powinniśmy dostosować do przesadzanej rośliny. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzaj specjalistycznych podłoży do odpowiedniej grupy roślin m.in. do kaktusów, paproci, cytrusów czy palm. W przypadku większości roślin doskonale sprawdzi się ziemia uniwersalna.

 

Przesadzanie roślin - kilka niezbędnych informacji

Jak przesadzić kwiaty doniczkowe?

Zabieg przesadzania musimy zacząć od wyciągnięcia rośliny z dotychczasowej doniczki, musimy to zrobić ostrożnie, tak by nie uszkodzić systemu korzeniowego. Delikatnie otrzepujemy korzenie ze starej ziemi, możemy delikatnie podciąć końcówki korzeni, by pobudzić je do wzrostu. Należy pamiętać o warstwie drenażowej jaką należy umieścić na spodnie nowej doniczki, szczególnie gdy ta nie posiada odpływu. Gruba warstwa drenażowa z keramzytu zapobiegnie gniciu korzeni w przypadku przelania rośliny. Teraz wystarczy tylko nasypać nowej ziemi, umieścić roślinę na środku doniczki i obsypać dookoła ziemią i zadbać by roślina nie została posadzona zbyt głęboko. Po posadzeniu roślinę delikatnie podlewamy i gotowe.

Zainteresuje Cię: Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium