kwiatydonice.pl
Rodzaje palm doniczkowych. Jak dbać o różne odmiany palm w domu? 0
Rodzaje palm doniczkowych. Jak dbać o różne odmiany palm w domu?

Palmy doniczkowe są popularnym wyborem wśród miłośników roślin domowych. Przynoszą one nieco egzotyki do wnętrz i sprawiają, że codzienne otoczenie staje się przyjemniejsze i bardziej relaksujące. Różnorodność ich gatunków sprawia, że każdy może wśród nich znaleźć coś dla siebie, zarówno pod względem estetyki, jak i wymagań pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawimy różne rodzaje palm doniczkowych, które możesz uprawiać w swoim domu. Sprawdź, jakie masz do wyboru i jak o nie dbać, aby cieszyć się zdrowymi i efektownymi roślinami przez długie lata.

Palmy pokojowe. Jaką palmę kupić do domu?

Palmy pokojowe to nie tylko atrakcyjne elementy dekoracyjne, ale także prosty sposób na poprawę jakości powietrza w naszych domach. Z myślą o potrzebach każdego miłośnika roślin, w sklepach ogrodniczych takich jak nasz, dostępne są przeróżne rodzaje palmy doniczkowej. Przy jej wyborze warto rozważyć kilka czynników, które pomogą w dobraniu odpowiedniej do danego wnętrza.

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim wielkość pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć. Szukasz palmy do salonu o pokaźnym metrażu czy może do niewielkiej sypialni? Pamiętaj, że jedne gatunki mogą potrzebować znacznie więcej przestrzeni niż drugie, dlatego warto to rozważyć!

Nie zapomnij również o samym stanowisku. Liczy się bowiem nie tylko dostępny metraż, ale i jego umiejscowienie. Sprawdź, jakie natężenie promieni słonecznych dociera do miejsca, w którym planujesz ustawić palmę, a następnie dobierz do niego odpowiedni gatunek. Zastanów się również nad tym, czy dane położenie jest spokojne, czy raczej jest to miejsce przechodnie. Narażone na ciągłe trącenia liście niektórych typów mogą bowiem szybko ulegać urazom mechanicznym.

Bardzo ważna jest również Twoja znajomość potrzeb poszczególnych roślin. Dopiero zaczynasz przygodę z kwiatami doniczkowymi czy jesteś już ich zaawansowanym miłośnikiem? Poszczególne rodzaje palm domowych mogą mieć inne potrzeby pielęgnacyjne i aby nie zniszczyć rośliny, warto wybrać właściwy gatunek do swoich umiejętności.

Rodzaje palm doniczkowych dla początkujących

Palmy domowe rodzaje mają różne, dzięki czemu wśród nich znajdzie coś dla siebie także początkujący ogrodnik. Które gatunki warto wybierać na początek? Najlepsze będą te o dużej tolerancji na błędy pielęgnacyjne. 

Palma chamedora (Chamaedorea Elegans)

Palma chamedora (Chamaedorea Elegans) to popularna roślina doniczkowa, znana również pod nazwami palma butelkowa lub palma bambusowa. Pochodzi z tropikalnych regionów Meksyku i Ameryki Środkowej, gdzie rośnie w naturalnym środowisku na obszarach wilgotnych lasów deszczowych. Charakteryzuje się niezwykle bujną i intensywnie zieloną koroną, na którą składają się liczne wąskie listki układające się w wachlarze. Roślina ta jest bardzo dekoracyjna, a jednocześnie łatwa w uprawie, co przekłada się na jej sporą popularność.

Palma kencjaa (Howea forsteriana)

Palma kencja (Howea Forsteriana) jest rośliną ozdobną wywodzącą się z Wysp Lord Howe w Australii. Gatunek ten wyróżnia się ciemnozielonymi, pierzastymi liśćmi, które osadzone są na długich ogonkach. W domowych warunkach potrafi dorosnąć nawet do 3 m wysokości. Kencja jest niezwykle odporną rośliną, dlatego też często zaliczana jest do jednych z najłatwiejszych w uprawie gatunków palm. Odpowiednio pielęgnowana cieszy oko przez wiele lat.

Palma Areka (Dypsis lutescens)

Palma Areka (Dypsis Lutescens), znana również jako palma złota, to roślina ozdobna pochodząca z Madagaskaru. Cechują ją piękne, długie wachlarze w kształcie łuku, na które składa się mnóstwo lancetowatych, gładkich i niezwykle błyszczących listków. W domu może osiągać nawet do 2 m wysokości i 1,5 m rozpiętości, stanowiąc bardzo efektowną dekorację pomieszczenia.

Palmy domowe - mniej popularne gatunki i odmiany

Mniej popularne odmiany palm to przeważnie te o wyższych cenach, na które nie każdy może sobie pozwolić. Palmy doniczkowe rodzaje mają przeróżne, co też często przekłada się po prostu na brak znajomości tych słabiej spopularyzowanych. Jakie można wyróżnić?

Jedną z nich jest palma karłowa (Chamaerops Humilis). Często określana jest ona także jako karłowata lub karłatka i pochodzi z suchych, skalistych terenów basenu Morza Śródziemnego. Wyróżnia ją krzewiasty przekrój, który zaczyna się rozgałęziać tuż przy ziemi. Jej liście tworzą pióropusz, często sięgający nawet do 80 cm średnicy.

Do mniej znanych zaliczyć można także palmę wachlarzowatą, palmę wyniosłą czy niski daktylowiec.

Jak dbać o różne odmiany palm w domu?

Wbrew krążącej o palmach opinii, nie są to bardzo wymagające rośliny doniczkowe. Poszczególne odmiany palm doniczkowych mogą mieć własne preferencje pielęgnacyjne, jednak często są one bardzo podobne. Najlepszym stanowiskiem dla nich będą jasne miejsca, lecz nie te bezpośrednio na słońcu. Jeśli chodzi o podlewanie, pamiętaj, aby utrzymywać w nich umiarkowaną wilgoć (podlewanie średnio raz na tydzień). Nawożenie zaś zalecane jest od wiosny do jesieni.

Wybierz gatunki palm doniczkowych dopasowane do swoich preferencji i planowanej aranżacji, a będą dekoracyjnym strzałem w dziesiątkę. Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium