kwiatydonice.pl
Sansewieria: jaka doniczka do tej rośliny będzie najlepsza? Poznaj nasze porady pielęgnacyjne nt. wężownicy! 0
Sansewieria: jaka doniczka do tej rośliny będzie najlepsza? Poznaj nasze porady pielęgnacyjne nt. wężownicy!

Wpadła Ci w oko sansewieria? Tak Ci się spodobała, że nie możesz wrócić bez niej ze sklepu do domu? Trudno się temu dziwić - wszak to niezwykle estetyczny kwiat, który swoją obecnością urozmaici każdą przestrzeń. Pamiętaj jednak, że tylko zdrowy okaz będzie cieszył oko. Jak więc zadbać o jego pielęgnację? Zapoznaj się z naszymi poradami pielęgnacyjnymi dotyczącymi sansewierii, aby dowiedzieć się, jaka doniczka będzie dla niej najlepsza, gwarantując jej trwały wzrost i wyjątkowy wygląd w Twoim wnętrzu.

O sansewierze słów kilka

Sansewieria gwinejska (sansevieria trifasciata), inaczej określana także jako wężownica lub języki teściowej, to roślina, która dużą popularnością cieszyła się już w PRL-u, a teraz znów wraca do łask. Kwiat ten wyróżnia się pięknymi, długimi liśćmi o mieczowatym, ostro zakończonym kształcie i prążkowanej strukturze. W domowych warunkach wypuszcza w ciągu roku ok. 2-3 nowych liści i może osiągać ponad 100 cm wysokości.

Do rodzaju sansevieria zalicza się kilkadziesiąt gatunków, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego typu rośliny w domowych aranżacjach. Wśród nich poza gwinejską sporym powodzeniem cieszy się sansewieria laurentii z grubym, żółtym obrzeżem na liściach oraz sansewieria cylindryczna, której liście mają okrągły przekrój.

Sansewieria - podstawy hodowli i pielęgnacji

Ten pochodzący z Afryki kwiat w środowisku naturalnym porasta suche i kamieniste zbocza, w związku z czym nie jest zbyt wymagający jeśli chodzi o pielęgnację. Nie oznacza to jednak, że można o nim całkowicie zapomnieć! Sansewieria: jaka doniczka będzie najlepsza? W jaki sposób ją pielęgnować? Co z podłożem, nawożeniem i przesadzaniem? Rozwiej wątpliwości niżej.

Doniczka na sansewierię: jaka sprawdzi się najlepiej?

Języki teściowej nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o naczynia, w których rosną. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najlepiej sprawdzają się doniczki do sansewierii o dość niewielkich wymiarach. Co to znaczy? Donica do sansewierii powinna być wystarczająco duża, aby korzenie miały odrobinę swobody, ale nie na tyle obszerna, by roślina skupiała się wyłącznie na ich rozroście. Wężownice uprawiane w ciasnych pojemnikach chętniej zakwitają, dlatego lepszym wyborem będzie ta o ok. 5 cm większa od aktualnej.

A co jeśli chodzi o sam materiał wykonania naczynia? Donica do sansewierii równie dobrze może być wykonana z tworzywa sztucznego, jak i ceramiki, gliny lub ozdobnego betonu. Wybierz tę, która posiada otwory do odprowadzania nadmiaru wody.

Przesadzanie sansewierii - kiedy i co jaki czas?

Kwiat ten nie wymaga częstego przesadzania - jest ono niezbędne dopiero w momencie, gdy aktualna donica na sansewierie staje się za mała. Po czym jednak to poznać? Jeśli liście nie mają już miejsca, a korzenie przerastają otwory w donicy to znak, że czas przesadzić roślinę. 

Najczęściej doniczki na sansewierie wymienia się co kilka lat i jest to bardzo proste. Wężownice tworzą bowiem dobrze zrośnięty system korzeniowy, który w szybki i łatwy sposób można wyjąć, a następnie włożyć do nowej donicy. A kiedy najlepiej to robić? Odpowiednim momentem będzie wiosna lub jesień, czyli przed lub po okresie najaktywniejszej wegetacji.

I pamiętaj, żeby sięgnąć po odpowiednie podłoże. Języki teściowej lubią żyzne, ciężkie gleby. Może to być np. ziemia uniwersalna zmieszana z odrobiną gliny, piasku i ziemi kompostowej, ale poradzi sobie także w jednorodnej mieszance uniwersalnej dla roślin zielonych. Nie zapomnij przy tym o drenażu - na dnie doniczki powinna się znaleźć 2-3 cm warstwa kamyków, keramzytu czy żwirku.

Pielęgnacja wężownicy: o czym pamiętać?

Jaka doniczka do sansewierii już wiesz, w takim razie czas na porady pielęgnacyjne! Warto wiedzieć, że wężownice potocznie określane są jako żelazne rośliny. Oznacza to, że są dość odporne na błędy pielęgnacyjne - jednak mają swoją piętę achillesową, którą jest nadmiar wody. 

Podlewaj języki teściowej dopiero wtedy, gdy ziemia przeschnie: latem co tydzień, zimą nawet raz na dwa tygodnie. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakich warunkach stoi dany okaz (temperatura, naświetlenie promieniami słonecznymi), do których należy dopasować częstotliwość tej czynności. Nigdy nie przesadzaj z nadmiarem wody - spowoduje on gnicie korzeni i podstawy liści lub pojawienie się chorób grzybowych, a w rezultacie spowoduje obumarcie rośliny. Zdecydowanie lepiej jest odrobinę przesuszyć tę roślinę niż ją przelać. A co wygodne, sansewierię możesz podlewać wodą prosto z kranu, ponieważ jest to roślina wapniolubna.

Jeśli zaś chodzi o nawożenie, nie jest ono konieczne, gdy zapewni się wężownicy odpowiednio żyzne podłoże. Gdy jednak z różnych powodów jest ono koniecznie, dostarczaj jej nawóz w okresie od wiosny do jesieni co dwa tygodnie, zgodnie z instrukcją użytkowania wybranego produktu.

Sansewieria to świetny wybór dla dopiero rozpoczynających swoją przygodę z domową roślinnością, jak i tych zaawansowanych, którzy poszukują gustownego uzupełnienia w formie zielonej rośliny do swojego mieszkania. Nie czekaj - sięgnij po dobraną doniczkę i właściwie zadbaj o zakupioną wężownicę, a odwdzięczy Ci się ona swoim niezwykłym urokiem!

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium