kwiatydonice.pl
Skrzydłokwiat- jak pielęgnować i czy warto go mieć? 3
Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat (spathiphyllum)- jak pielęgnować i czy warto go mieć?

Skrzydłokwiat to dość popularna roślina domowa. Do każdego wnętrza wniosą wiele dobrego, nie mamy na myśli tylko walorów dekoracyjnych. Spatyphillum pochodzi z Kolumbii i słynie przede wszystkim ze swoich niewygórowanych wymagań uprawowych. Dekoracyjne liście są podłużne o intensywnie zielonej barwie. Białe kwiaty pojawiają się zazwyczaj od marca do września. 

Występuje wiele odmian tej rośliny, które różnią się od siebie nieco kolorem liści wysokością, do której dorastają, jedne kwiaty pachną inne nie – wszystko zależy którą odmianę zdobędziemy :)

 

skrzydłokwiat

A teraz powróćmy do pytania. Czy warto go mieć?

Pochłania toksyny

Spatyphillum znane jest ze swoich oczyszczających właściwości, według NASA pochłania niebezpieczne związki chemiczne występujące w naszych mieszkaniach takie jak: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten (składnik rozpuszczalników) i tlenek węgla. Substancje te wydzielane są nawet przez niektóre wykładziny czy meble. Skrzydłokwiat to żywy filtr powietrza, który zapewnia nam zdrowy i spokojny sen.

Nawilża powietrze

Nie od dziś wiemy, że pomieszczenia, w których są rośliny mają większą wilgotność powietrza. Zatem i Skrzydłokwiat zgromadzoną wilgoć oddaje otoczeniu, tym samym nawilżając powietrze. Należy pamiętać o tym, że dzieje się tak wyłącznie wtedy, gdy liście rośliny nie są pokryte grubą warstwą kurzu. Dlatego tak istotne jest ich regularne oczyszczanie.

Pochłania zarodniki pleśni

Roślina jest niezwykle pomocna dla alergików. Skrzydłokwiat pochłania zarodki pleśni, które powstają na wskutek wilgoci występującej w pomieszczeniach. Dlatego warto ustawić ją w pomieszczeniu, gdzie osoby z alergią spędzają najwięcej czasu.

Pochłania promieniowanie

Kto z nas nie ma w domu telewizora, komputera czy innej elektroniki? Śmiem twierdzić, że nie ma zbyt wielu takich osób :). Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że te nowinki technologiczne, a właściwie ich szkodliwe promieniowanie odbija się na naszym zdrowiu. Spatyphillum pochłania to promieniowanie, zatem warto choć najmniejszą roślinkę ustawić w pobliżu tego rodzaju urządzeń.

Poprawia nastrój 🙂

Filozofia feng shui mówi nam o tym, że duże, kwitnące rośliny źródłem pozytywnej energii. Skrzydłokwiat kwitnie dość długo. Dodatkowo zielony kolor liści pomaga się zrelaksować, wyciszyć, odpocząć i daje ukojenie na zmęczone oczy.

Skrzydłokwiat podlewanie i pielęgnacja

skrzydłokwiat

 

 Stanowisko

Skrzydłokwiat najlepiej będzie nam rósł w miejscu półcienistym, w temperaturze pokojowej. Zbyt duże nasłonecznienie może spowodować poparzenie delikatnych liści rośliny.

 

skrzydłokwiat w doniczce

 Podlewanie

Kiedy roślina kwitnie musimy pamiętać o regularnym i dość obfitym podlewaniu nawet 2 razy w tygodniu. Zimą podlewamy oszczędniej.

Ważne jest również zraszanie liści i zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza.

Jeżeli chcemy by roślina dekorowała nasz dom śnieżnobiałymi kwiatami nie możemy pominąć nawożenia. Najlepiej sprawdzi się nawóz do roślin kwitnących. Od wiosny do jesieni raz na 2 tygodnie.

 

Skrzydłokwiat w białej doniczce w salonie

 Przesadzanie

Jak większość roślin tak i młode skrzydłokwiaty najlepiej przesadzać ro roku wczesną wiosną, nieco starsze egzemplarze, kilkuletnie co 2-3 lata. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego drenażu w doniczce, czyli najlepiej na dno doniczki wsypujemy keramzyt, później dopiero odpowiednie podłoże – sprawdzi się dobrej jakości ziemia uniwersalna.

 

Komentarze do wpisu (3)

27 października 2022

Bardzo ciekawy artykuł :)

22 marca 2024

Uwielbiam skrzydło kwiaty ale mam pecha stosuje się do wszystkich zaleceń ale nie mogę jednego gatunku utrzymać zawsze mi padnie pomimo że stoi obok inny gatunek jeden szaleje a ten zawsze mi pada

31 maja 2024

Witam, przyczyną może być niewłaściwe podlewanie lub podłoże. Warto również sprawdzić czy roślina nie ma szkodników. Pozdrawiam

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium