kwiatydonice.pl
Skrzydłokwiat - wymagania i uprawa w warunkach domowych 2
Skrzydłokwiat - wymagania i uprawa w warunkach domowych

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam niezwykły świat roślin kwitnących domowych. Na czele tej grupy stoi skrzydłokwiat (spathiphyllum), jako jedna z najczęściej wybieranych roślin kwitnących do aranżacji wnętrz. Cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje piękne białe i długie kwiatostany oraz niezwykle błyszczące liście. Jest to roślina stosunkowo łatwa w uprawie znajdująca zastosowanie za równo jako dekoracja wnętrz w domu jak i biurze. Skrzydłokwiat naturalnie występuje na tropikalnych rejonach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Na górzystych terenach Kolumbii możemy spotkać aż 36 gatunków tej rośliny. W artykule opowiemy Wam, jak dbać o skrzydłokwiat, jakie są jego wymagania i jak rozwiązywać najczęstsze problemy z nim związane.

Skrzydłokwiat to roślina wyróżniająca się swoimi wzniesionymi, kolbowatymi kwiatostanami, na długich łodygach otoczonych pochwą. Kwiaty skrzydłokwiatu przypominają w znaczącym stopniu kwiaty anturium. Rośliny są ze soba spokrewniony jednak skrzydłokwiat jest dużo łatwiejszy w uprawie domowej niż anturium. Skrzydłokwiat zachwyca również swoimi pięknymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Skrzydłokwiat w domowych warunkach dorasta nawet do 150 cm (odmiana "Sweet Sebastiano"). Na naszej stronie można również zakupić odmiany miniaturowe, które maksymalnie osiągają około 30 cm (odmiana "Bellini"). Wielkości białych kwiatów oraz podłużnych liści zależna jest od odmiany oraz wieku rośliny. Skrzydłokwiat zaliczany jest do roślin silnie oczyszczających powietrze, pochłania on lotne związki organiczne, które są szkodliwe dla człowieka. Skrzydłokwiat to roślina, która doskonale sprawdza się w aranżacji wnętrz. Jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, a jej piękne liście dodają uroku każdemu pomieszczeniu. Roślina zakwita od wiosna do jesieni, jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki do wytworzenia kwiatów. Kwiaty mogą utrzymywać się na roślinie nawet kilka miesięcy w zależności od odmiany oraz wielkości rośliny. 


🌤️ STANOWISKO

Skrzydłokwiat to roślina kwitnąca, która najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym do jasnego, zimą natomiast powinno zapewnić się jej nieco jaśniejsze stanowisko, ponieważ promienie słoneczne nie są tak silne jak latem. Zbyt duże natężenie światła latem może poparzyć delikatne liście skrzydłokwiatu. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi 18-22°C, zimą może być nieco niższa, ale nie mniejsza niż 16°C. Wysoka wilgotność powietrza powinna być utrzymywana przez cały rok, możemy ja zraszać nawet kilka razy na tydzień. Do tego celu świetnie sprawdza się zraszacz z regulowanym rozpylaniem cieczy (pamiętaj, po zraszaniu roślina powinna wyschnąć w ciągu 2 godzin). Innym sposobem może być podstawka napełniona keramzytem i woda dzięki parowaniu wody roślina będzie miała podniesiona wilgotność wokół siebie.


 💦 PODLEWANIE

Skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną, która wymaga odpowiednich warunków uprawy, aby zachować zdrowy wygląd i obfite kwitnienie. Jednym z najważniejszych czynników jest wilgotność gleby, która nie powinna być ani zbyt sucha, ani zbyt mokra. Zbyt sucha gleba może spowodować usychanie liści i brak kwiatów, a zbyt mokra gleba może prowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych. Skrzydłokwiat należy podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, w lecie około 2 razy na tydzień, zimą raz na 7-10 dni. W okresie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni) roślina potrzebuje więcej wody niż w okresie spoczynku (od jesieni do wiosny). Przed kolejnym podlaniem należy sprawdzić jej wilgotność, gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra

Podlewanie roślin jest ważnym elementem pielęgnacji. Należy jednak pamiętać aby podlewać skrzydłokwiaty wodą o temperaturze pokojowej oraz wodą miękką, którą można uzyskać poprzez przegotowanie lub odstanie. Stosowanie zbyt zimnej wody może powodować czarne plamy na liściach, przez co roślina zaczyna chorować i nie wygląda korzystnie. 

Aby zapewnić roślinie odpowiednie nawodnienie, należy regularnie sprawdzać stan podłoża. Można to zrobić, wkładając palec w ziemię i oceniając jej wilgotność. Jeśli na głębokości 5-10 cm podłoże jest suche, roślina potrzebuje wody. Jeśli jest mokre, należy odczekać z podlewaniem, aby nie spowodować zgnilizny korzeni. Innym sposobem na sprawdzenie wilgotności gleby jest pomiar wilgotnościomierzem, który pozwoli ocenić stan gleby.


 🧴 NAWOŻENIE

Skrzydłokwiat to roślina kwitnąca, która tak jak inne rośliny wymaga regularnego nawożenia. Nawóz dla tej rośliny powinien być bogaty w azot, fosfor i potas, a także zawierać mikroelementy. Nawożenie skrzydłokwiatu powinno odbywać się raz na dwa tygodnie od wiosny do jesieni oraz raz na miesiąc w okresie zimowym. Najlepiej zastosować nawozy mineralne przeznaczone do roślin kwitnących, aby wspomóc wzrost i kwitnienie rośliny.

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Skrzydłokwiat należy przesadzać, co 1-2 lata najlepiej na wiosnę lub w lecie. Najczęściej przesadzany jest, kiedy doniczka, w której rośnie zaczyna być zbyt ciasna. Aby przesadzić skrzydłokwiat, należy ostrożnie wyjąć go z doniczki, usunąć nadmiar starej ziemi i sprawdzić stan korzeni. Jeśli są zgnite lub uszkodzone, należy je obciąć nożyczkami. Następnie należy umieścić roślinę w nowej, większej doniczce z dobrze przepuszczalną ziemią oraz warstwą drenażu z keramzytu na wysokość 2 cm i podlać. Podczas doboru odpowiedniej doniczki dla skrzydłokwiatu należy pamiętać, aby nie była ona zbyt duża najlepiej przesadzić go do doniczki o rozmiar większej, czyli około 5 cm szerszej. Na dnie doniczki wysypujemy warstwę keramzytu, następnie ziemię z perlitem, ustawiamy roślinę centralnie i uzupełniamy brakującą ziemią.

Skrzydłokwiat do odpowiedniego rozwoju potrzebuje dobranej mieszanki ziemi. Najlepiej sprawdzi się przepuszczalne podłoże, do tego celu należy wybrać ziemie uniwersalną z dodatkiem perlitu, możemy również zastosować dedykowany zestaw do przesadzania roślin kwitnących. Takie podłoże zapewni skrzydłokwiatom odpowiednią wilgotność, cyrkulację powietrza i dostęp do składników odżywczych. Dzięki temu uzyskamy odpowiednio przepuszczalne podłoże i unikniemy problemów z gniciem korzeni i stymulujemy wzrost i kwitnienie rośliny.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęściej występującymi chorobami grzybobójczymi jest plamistość liści lub pierścieniowa plamistość liści. Plamistość liści to częsty problem, który dotyka wiele roślin doniczkowych. Objawia się żółtymi, a potem coraz ciemniejszymi plamami na liściach, które mogą przybrać ciemno brązowy kolor. Przyczyną tej choroby jest zbyt obfite podlewanie rośliny, co prowadzi do gnicia korzeni i osłabienia całej rośliny. Aby zapobiec plamistości liści, należy dostosować podlewanie do potrzeb danej rośliny i zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza i światło. Dodatkowo brązowe końcówki liści skrzydłokwiatu mogą być objawem przenawożenia rośliny. Aby chronić rośliny przed chorobami wywołanymi przez grzyby, należy stosować odpowiednie środki ochrony roślin i dbać o właściwą wilgotność gleby. Zbyt mokra ziemia sprzyja namnażaniu się grzybów i szkodników, które mogą uszkodzić rośliny.

Najczęstszymi szkodnikami, które możemy spotkać na skrzydłokwiecie są: mszyce oraz przędziorki. Przędziorki najczęściej pojawiają się na roślinie, kiedy powietrze w otoczeniu jest zbyt suche. Szkodniki żerują na liściach oraz kwiatach rośliny, uszkadzając przy tym tkanki i osłabiając cała roślinę. Aby zapobiec rozprzestrzeniania się szkodników należy zastosować opryski owadobójcze lub naturalne sposoby. Do takich sposobów zaliczamy przemywanie roślin szmatką nasączoną wodą i szarym mydłem lub olejem mineralnym.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Zraszanie zapewnia roślinie odpowiednią wilgotność, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

✔️ Jeśli chcesz uzyskać naturalny, zdrowy wygląd rośliny, warto zastosować nabłyszczasz, który zabezpieczy liście przed kurzem oraz zniweluje nieestetyczne zacieki na liściach

✔️ Skrzydłokwiat jest roślina oczyszczającą powietrze, pochłania lotne związki organiczne: aceton, benzen, ksylen, oktan, toluen

✔️ Idealna roślina dla osób poczatkujących.

✔️ Lubi otoczenie innych roślin tworząc mikroklimat

✔️ Roślinę można rozmnażać przez podział nie uszkadzając przy tym korzeni.


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ Roślina wytwarza owoce - zielonkawe jagody, które w środku zawierają podłużne nasiona

✔️ W naturalnym środowisku roślin porasta dżungle

✔️️ Nazwa rodzajowa nawiązuje do kształtu kwiatostanów

✔️ Roślina zawiera szczawian wapna, zjedzenie go może się skończyć zaburzeniami rytmu serca


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (2)

26 lutego 2024

Szukam różnych gatunków skrzydlokwiatu

31 maja 2024

Witam, warto śledzić nasza stronę https://kwiatydonice.pl/ pojawiają się na niej różne odmiany skrzydłokwiatu te miniaturowe oraz olbrzymie. Pozdrawiam

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium