kwiatydonice.pl
Strelicja - kwiatowy rajski ptak 0
Strelicja - kwiatowy rajski ptak

Strelicja królewska- rajski ptak

Strelicja królewska miano rajskiego ptaka nosi niemalże na całym świecie. Bez wątpienia jedna z najpiękniejszych roślin hodowanych w domach. Pomimo swych zielonych i niezwykle dekoracyjnych liści najbardziej ceniona jest za swoje kwiaty, które kształtem przypominają głowę kolorowego, egzotycznego kwiatu. Kwiaty charakteryzują się nie tylko ciekawym kształtem ale również niecodziennym ubarwieniem – koło niebiesko-pomarańczowych płatków nie można przejść obojętnie! Dlatego roślina ta jest niezwykle ceniona we florystyce, gdzie kwiaty cięte wykorzystywane są w wielu kompozycjach. Początkowo strelicję uprawiane były tylko na kwiat cięty. Teraz tą piękną, królewska roślinę możemy mieć na swoich parapetach.
 

Roślina pochodzi z Afryki Północnej i należy do rodziny bananowatych, jest dość bliską kuzynką banana :). Co można zauważyć porównując liście strelicji i bananowca. Nie tworzy pnia, liście skórzaste, niebieskozielone wyrastają z kłączy na długich ogonkach i osiągają wysokość nawet 2 metrów.

Rośliny kwitną dopiero po około 5-6 latach życia, dlatego zazwyczaj w sprzedaży możemy znaleźć mniejsze, zielone sadzonki. Natomiast te kwitnące zazwyczaj są olbrzymie i kosztują kilkaset złotych.

 

Strelicja w doniczce w salonie

Stanowisko

Strelicja najlepiej czuje się w miejscu jasnym i słonecznym. Latem możemy wystawić ją do ogrodu, czy na balkon. Jeżeli chcemy, by wiosną cieszyła nas swoimi kwiatami musimy na jesień zapewnić jej optymalne warunki, by spokojnie mogła przejść okres spoczynku. Wymaga wówczas chłodniejszego miejsca i ograniczenia podlewania. Następnie w połowie stycznia zaczynamy regularne podlewanie i nawożenie rośliny oraz zapewniamy jej nieco cieplejsze stanowisko.
 

 

Strelicja obok kanapy w salonie

Podlewanie

Od stycznia do jesieni podlewamy obficie, nie zapominając o odpowiednim nawożeniu. W okresie spoczynku ilość wody ograniczamy. Latem zraszamy roślinę żeby zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza.

 

Mała strelicja w doniczce

Przesadzanie

Strelicja, ze względu na swoje pokaźne rozmiary potrzebuje dużych donic wypełnionych ciężką, gliniastą i żyzną ziemią. Młode rośliny możemy przesadzać roku, starsze wymagają przesadzania raz na 3-4 lata. Doniczka powinna mieć duże otwory i duża warstwę drenażu na dnie, by zapobiegać przelaniu.

 

 

 


 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium