kwiatydonice.pl
Wełnowce 0
Wełnowce

Wełnowce

Dzisiaj pod lupę weźmiemy kolejnego z tych roślinnych nieprzyjaciół, a mianowicie wełnowce. To groźne szkodniki atakujące rośliny doniczkowe. Zauważyłaś na roślinie białe zanieczyszczenia przypominające malutkie kłębki waty ? Już mówimy jak wyglądają wełnowce i jak sobie z nimi poradzić.

Jak wyglądają wełnowce

Owady te pokryte są jasnym, białym lub beżowym nalotem. Mają zaledwie kilka milimetrów długości. Na roślinie możemy zauważyć je jako taki niepozorny kłaczek wełny lub waty. Najczęściej osadzają się na spodzie blaszki liściowej lub na rozwidleniach łodyg.

Zainteresuje Cię: Przędziorki

Wełnowce – objawy

Żerowanie tych owadów powoduje duże spustoszenie wśród roślin. Wełnowce przyczepiają się do rośliny wysysając jej soki. Powoduje to, że liście z czasem żółkną i odpadają, a z upływem czasu prowadzi do śmierci rośliny.

Jakie rośliny najbardziej narażone są na atak wełnowców?

Roślin, które mogą zostać zaatakowane przez wełnowce jest wiele, jednak jako najbardziej narażone możemy uznać fikusy, kaktusy, cytrusy oraz storczyki.

Zainteresuje Cię: Zdrowe i błyszczące liście roślin

Zwalczanie wełnowców

Jak większość roślinnych szkodników, najpierw musimy zadziałać mechanicznie. Czyli w miarę możliwości zmyć szkodniki. Najlepiej zrobić to wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub spirytusem. Najłatwiej będzie to zrobić za pomocą wacików lub patyczków kosmetycznych. Jednak tutaj trzeba uzbroić się w cierpliwość i czynność tą regularnie powtarzać, by mieć pewność, że pożegnaliśmy wszystkie szkodniki.

Jednak jeśli domowe sposoby nie podziałały lub brakuje nam czasu lub cierpliwości można zadziałać stosując opryski chemiczne. Na wełnowce skuteczny będzie Confidor lub Actellic. Opryski stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.

Co zrobić, by szkodniki nie nawróciły?

Ogólnie warto nowo zakupione rośliny odizolować od reszty roślin z naszej kolekcji i obserwować przez około 2 tygodnie. Jest to optymalny czas, by zauważyć ewentualnych roślinnych nieprzyjaciół i tym samym ochronić pozostałe rośliny. Należy dbać o odpowiednią kondycje roślin. Szkodniki, choroby roślinne zazwyczaj atakują rośliny osłabione. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza.

Zainteresuje Cię: Jak zaaranżować rośliny w domu

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium