kwiatydonice.pl
Wiosenne porządki 0
Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Na każdym kroku podkreślane jest jak ważne jest zadbanie o rośliny domowe wiosną. Tak na prawdę o rośliny należy dbać cały rok :), jednak faktycznie wiosna to jest idealny czas by zrobić porządki w swoich roślinnych kolekcjach. Zima to trudny czas dla roślin, wiele z nich po tej porze roku nie wygląda tak dobrze jak wcześniej, a inne nie wyglądają wcale. Dlatego warto zagłębić się w te roślinne zagajniki i odpowiednio zaopiekować się każdym egzemplarzem, by latem zachwycał nas swoim wyglądem.

1. Porządny przegląd roślin

Przegląd to nie tylko rzucenie na rośliny okiem, czy ich przeliczenie. Tutaj powinniśmy dokładnie przejrzeć każdą roślinę, czy wszystko z nią ok. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na jej ogólny stan, jeżeli jest z nią wszystko dobrze pozostaje nam tylko się cieszyć. Natomiast jeżeli jest w słabszej kondycji zwróć uwagę czy nie ma jakiś szkodników, czy podłoże nie jest za suche lub za mokre, czy może ma zbyt małą doniczkę? Wszystko to ma ogromne znaczenie, bo odpowiednim działaniem możemy ją uratować. Jeżeli jednak roślina nie daję oznak życia to znak, że czas na nowe egzemplarze :).

Zainteresuje Cię: Najlepszy czas na przesadzanie roślin

Wiosenne porządki

2. Obrywanie suchych liści i kształtowanie rośliny

Jeżeli twoja roślina ma suche liście lub zaczęły żółknąć, czy też widać usychające gałązki lub pędy musisz się ich pozbyć. Obciążają one tylko niepotrzebnie roślinę. Usunięcie ich ułatwi roślinie zadbanie o jej zdrowe pędy, wówczas woda i składniki odżywcze będą docierać faktycznie tam, gdzie są potrzebne.

Przycinanie to proces dość skomplikowany i warto się w ten temat zagłębić przed podjęciem konkretnych kroków. Jednak warto dbać o całokształt naszej rośliny. Dlatego warto je przycinać i formować, zwłaszcza gdy chcemy nadać im konkretny kształt lub zagęścić.

3. Roślinna kąpiel

Ważne jest regularne usuwanie kurzu i zabrudzeń z liści roślin. Jednak nie ukrywajmy jest do dość czasochłonne, dlatego wiosna to idealna pora, by w końcu się za to zabrać. Zalegający kurz na liściach to nie tylko nieestetyczny wygląd roślin, ale również znaczne utrudnienie dla ich rozwoju.

Zainteresuje Cię: Zdrowe i błyszczące liście roślin

Wiosenne porządki

4. Przesadzanie

Dotarliśmy do kolejnego, jakże ważnego etapu, czyli przesadzanie roślin. Przede wszystkim należy przesadzić rośliny młode, które ewidentnie widzimy, że ich dotychczasowa doniczka jest zbyt mała. Dobieramy wówczas doniczkę większą o kilka centymetrów, by roślina miała wystarczająco dużo miejsca. Znacznie rzadziej przesadzamy rośliny starsze, jednak jest to czynność konieczna przynajmniej raz na kilka lat, ponieważ dotychczasowe podłoże może być już bardzo wyjałowione, a wraz z nową ziemią dostarczamy im nowych składników odżywczych. Jeżeli uznamy, że jakaś roślina nie potrzebuje jeszcze przesadzenia, warto zmienić jej wierzchnią warstwę podłoża i dostarczyć jej nowych mikroelementów. Należy tutaj pamiętać o wybraniu odpowiedniego typu podłoża dla rośliny.

 Zobacz gotowe zestawy do przesadzania roślin

5. Nawożenie

Ostatnim krokiem jest nawożenie rośliny. Wiosna to czas intensywnego wzrostu, będzie on jeszcze bardziej intensywny, jeżeli roślina otrzyma wszystko to, czego potrzebuje. Dlatego istotne jest stosowanie nawozów roślinnych. Można stosować specjalistyczne do różnego rodzaju odmian i gatunków lub uniwersalne. Jeżeli chodzi o formę nawozu, jest ich mnóstwo i każdy znajdzie jakiś odpowiedni dla siebie. Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń producenta, są one na każdym nawozie!

Zainteresuje Cię: O czym należy pamiętać, żeby rośliny rosły zdrowo

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium