kwiatydonice.pl
Wodna pierwsza pomoc 0
Wodna pierwsza pomoc

Wodna pierwsza pomoc

Przy pielęgnacji roślin wielu z nas popełnia błędy. Niektóre rośliny potrafią nam je wybaczyć, dla innych niestety jest już za późno. Najczęstszym popełnianym błędem jest przelanie rośliny lub jej przesuszenie. W tego typu sytuacjach, aby roślinie pomóc musimy działać od razu.

 

Brak wody

Wodna pierwsza pomoc

W przypadku gdy zapomnieliśmy o podlaniu i mamy do czynienia z przesuszeniem rośliny ziemia w doniczce przybiera jasno szarego koloru, często na powierzchni robi się skorupka. Podłoże może lekko popękać lub delikatnie zacząć odchodzić od doniczki. Liście rośliny są często pozwijane lub pomarszczone. Często żółte lub ewidentnie suche.

W tego typu sytuacji musimy odciąć te pouszkadzane liście czy gałązki roślinki, tak by nie obciążały zbędnie rośliny – dla nich i tak będzie zbyt późno na ratunek. Następnie jeżeli to możliwe najlepiej wyciągnąć roślinę z donicy i włożyć do miski czy wanny wypełnionej wodą, tak by podłoże i korzenie rośliny swobodnie mogły nasiąknąć wodą. W przypadku dużych roślin gdzie nie możemy ich przenieść, a tym bardziej wyciągnąć z donicy należy je obficie podlać i pozostawić wodę w osłonce, czy podstawce na dłuższy czas by również korzenie mogły pobrać odpowiednią ilość wody. Należy pamiętać, że jeżeli podłoże w doniczce jest przesuszone woda przez nie przecieknie na dół, nie wsiąknie od razu. Kolejnym krokiem jest ustawienie rośliny w wolnym od przeciągów i bezpośredniego słońca miejscu. Przyspieszy to regenerację rośliny.

Zainteresuje Cię: Rośliny w domu - zacznijmy od początku

 

Nadmiar wody

Wodna pierwsza pomoc

Gdy zauważymy, że znacznie przesadziliśmy z podlewaniem, ziemia w doniczce jest mokra, przypomina wręcz błoto. Liście zaczęły żółknąć i wiotczeć, a łodygi czarnieć. Jeżeli objawy te dostrzeżemy w krótkim czasie jest spora szansa na odratowanie rośliny. Większość roślin znacznie lepiej zniesie okresową suszę niż przelanie rośliny. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni, co prowadzi do śmierci rośliny.

Pierwszym krokiem w przypadku przelania rośliny jest sprawdzenie czy nadmiar wody nie stoi w osłonce czy na podstawce. Jeżeli przelanie jest świeże i widać stojącą wodę, należy bezzwłocznie usunąć nadmiar wody i kolejny raz podlać roślinę, gdy podłoże znacząco przeschnie.

Gdy przelanie zauważyliśmy dopiero kiedy stan rośliny znacznie się pogorszył trzeba roślinę wyjąć z doniczki, w miarę możliwości oczyścić korzenie rośliny i sprawdzić ich stan. Jeżeli widzimy, że zaczęły czarnieć i gnić trzeba usunąć ich popsute części a następnie delikatnie osuszyć. Można zostawić na kilka godzin bez ziemi, jednak w miejscu bez promieni słonecznych i nie na przeciągu. Następnie roślinie musimy zapewnić nowe podłoże, nie zapominając o warstwie keramzytu, która może pomóc w przypadku ponownego przelania. Tak samo jak w przypadku przesuszenia należy usunąć uszkodzone części roślin.

Zainteresuje Cię: Jak podlewać rośliny domowe

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium