kwiatydonice.pl
Zamiokulkas: jaka doniczka będzie najodpowiedniejsza? Pomagamy w wyborze! 0
Zamiokulkas: jaka doniczka będzie najodpowiedniejsza? Pomagamy w wyborze!

Zamiokulkas zamiolistny jest egzotyczną rośliną, która cieszy się popularnością od stosunkowo niedługiego czasu. Postanowiłeś ją nabyć i teraz szukasz idealnej doniczki dla swojego zamiokulkasa? Ta niezwykle popularna roślina doniczkowa wymaga odpowiednio dobranej doniczki, ponieważ będzie ona miała istotny wpływ na zdrowie i rozwój całej rośliny. W naszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom doniczek i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby zapewnić Twojemu zamiokulkasowi najlepsze warunki wzrostu. Zajrzyj niżej i poznaj nasze porady!

Zamiokulkas - zielone uzupełnienie wielu aranżacji

Zamiokulkas zamiolistny (zamioculcas zamiifolia), inaczej nazywany żelazną rośliną, jest częstym bywalcem zarówno przestrzeni prywatnych, jak i biurowych. Stanowi on niezwykle zielone, a tym samym atrakcyjne uzupełnienie wielu aranżacji. A to wszystko dzięki niezwykle łatwej pielęgnacji oraz pięknym, długim łodygom, na których znajdują się intensywnie zielone, mięsiste liście o geometrycznym kształcie.

W naturze zamiokulkas występuje w Afryce, w związku z czym jest to roślina przystosowana do tropikalnego klimatu. Tym samym nie wymaga częstego podlewania - wystarczy mu w zupełności dostarczenie wody dwa razy w miesiącu. I to właśnie niewielkie wymagania pielęgnacyjne i piękny przekrój sprawiają, że jest on tak częstym wyborem do uzupełnienia aranżacji. Żeby jednak móc się cieszyć jego świetnym wyglądem, należy zapewnić mu odpowiednie warunki wzrostu. Niezbędna będzie właściwie dobrana donica do zamiokulkasa.

Jaka doniczka sprawdzi się do zamiokulkasa?

Jaka doniczka do zamiokulkasa będzie najlepsza? Przy jej wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, które będą miały wpływ na zdrowie rośliny. Jakich dokładnie? O tym mówimy poniżej.

Rozmiar doniczki do zamiokulkasa - jaki wybrać?

Duża czy mała - jaką donicę dla zamiokulkasa wybrać? Kwiat ten jest jednym z tych, które przepadają za ciasnymi doniczkami. Dzięki posadzeniu jej w niewielkim wariancie roślina ta pięknie rozrasta się w części nadziemnej, w łodygi i liście. Postawienie na zbyt dużą doniczkę mogłoby skutkować słabszym rozwojem łodyg, a znacznym podziemnego kłącza i korzeni oraz wytwarzania w ich obrębie bulw. Jeśli więc chcesz się cieszyć ze wciąż pojawiających się nowych odnóg łodyżek, postaw na ciasną doniczkę, pozostawiającą korzeniom niewiele (lecz wciąż wystarczająco!) przestrzeni do rozrostu.

Zamiokulkas: doniczka stylem dobrana do wnętrza

Donica na zamiokulkasa musi być praktyczna, ale i estetyczna - w końcu będzie ona częścią aranżacji danego pomieszczenia. Jaką więc wybrać? Przede wszystkim zastanów się, gdzie ustawisz ten kwiat. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się już jakieś kwiaty i chcesz, żeby całość prezentowała się spójnie, postaw na taki sam styl wszystkich doniczek. Gdy zaś lubisz różnorodność lub w pokoju nie ma innej rośliny, weź pod uwagę styl wnętrza, jego barwy i to, czy doniczka do zamiokulkasa ma się nie wyróżniać lub wręcz przeciwnie, ma stanowić kontrastowy element.

Jakie kolory cieszą się popularnością? W naszym sklepie internetowym klienci najchętniej sięgają po klasykę: biel, czerń czy szarość, które świetnie wpisują się w każdą kolorystykę mieszkania. Nie brak oczywiście też osób sięgających po te niezwykle ozdobne modele. Chcesz podkreślić kwiat ciekawą osłonką? Sięgnij po model udekorowany geometrycznymi tłoczeniami, kwiatowym wzorem czy wariant o nietypowym kształcie - np. głowy psa.

A co, jeśli chodzi o sam styl doniczki? Jednym z bardzo popularnych wyborów jest plastikowa wysoka doniczka do zamiokulkasa. Taki model świetnie eksponuje kwiat, a przy tym zapewnia mu odpowiednie warunki wzrostu. Jest to możliwe dzięki dość ciasnemu wkładowi, w którym korzenie będą czuły się najlepiej. Co więcej, wysoka doniczka to też prosty sposób na zapewnienie roślinie lepszego dostępu do światła, gdy postawiona zostanie w sporej odległości od okna. I co istotne, dostępne są one w sprzedaży w wielu formach: kwadratowych, okrągłych, klasycznych bądź z systemem nawadniania, dzięki czemu wciąż masz bardzo duży wybór.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze doniczki na zamiokulkasa?

Zamiokulkas zamiolistny potrafi gromadzić wodę w kłączach i mięsistych pędach, dlatego też nie wymaga częstego podlewania. Warto o tym pamiętać przy wyborze doniczki, by sięgnąć po taką, która w razie przelania pomoże odprowadzić wodę i tym samym zapobiegnie gniciu rośliny. Sięgaj po doniczki z otworami w dnie i pamiętaj o utworzeniu warstwy drenażowej przed posadzeniem kwiatu.

Zamiokulkas rośnie dość wolno, więc nie wymaga częstego przesadzania - wystarczy, że zrobisz to nawet raz co 3-4 lata. Pamiętaj jedynie, by zapewnić mu odpowiednie stanowisko w półcienistym lub nawet zacienionym miejscu. Z dobraną doniczką i odpowiednim dopływem światła będzie się pięknie rozrastał zapewniając Ci świetną dekorację przestrzeni. Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium