kwiatydonice.pl
Zamiokulkas - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Zamiokulkas - wymagania i uprawa w warunkach domowych

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Dziś przybliżymy Wam najpopularniejszą i najłatwiejszą w uprawie roślinę domową - zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia). Jest to roślina doniczkowa, która cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród amatorów jak i miłośników zieleni. Zamiokulkas naturalnie występuje na wschodzie Afryki oraz na Zanzibar i Tanzanii. Możemy go spotkać w strefie tropikalnej, gdzie porasta lasy oraz sawanny. Roślina w zależności od odmiany może osiągać w domowych warunkach 30-120cm. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej uniwersalnej roślinie, nie zwlekaj i poznaj tajniki uprawy zamiokulkasa czytając nasz artykuł.
 

Zamiokulkas to roślina zielona wyróżniająca się swoimi gruboszowatymi, błyszczącymi listkami- dodającym egzotycznego wyglądu zarówno w domu jak i w biurze. Z podziemnych kłaczy wyrastają grube mięsiste liście, które obrośnięte są małymi listkami osiągające do 15 cm długości. Są one podłużne, ciemnozielone i skórzaste w dotyku. Zamiokulkas to roślina kwitnąca (rzadko zakwita w warunkach domowych) u której mogą pojawić się kwiatostany, osłonięte jasnozieloną pochwą. Roślina jest długowieczna i może żyć nawet kilkadziesiąt lat. Idealnie wypełnia wnętrze salonu, biura, doskonała roślinka dla osób początkujących lub zapracowanych, które nie mają czasu na pielęgnację roślin. Roślinka nie wymaga dużej ilości światła, częstego podlewania, odporna na susze i choroby, dlatego jest doskonałym wyborem dla każdej osoby.


🌤️ STANOWISKO

Zamiokulkas to roślina domowa najlepiej rosnąca na stanowisku półcienistym, tolerująca również zacienienie. Roślina najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej 18-25°C. Gdy temperatura spadnie poniżej zalecanej, liście mogą opadać, ponieważ roślina przechodzi w stan spoczynku. Roślinka powinna być usytuowana w miejscu odsłoniętym od bezpośrednich promieni słonecznych oraz zimnych przeciągów. 


 💦 PODLEWANIE

Zamiokulkas zamiolistny zaliczany jest do sukulentów, czyli roślin, które mają zdolność do gromadzenia zapasów wody, dlatego tez roślina nie jest szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o wilgotność podłoża. Jest odporna na susze i dobrze znosi niskie nawodnienie. Zaleca się podlewanie zamiokulkasa raz na 2-3 tygodnie w okresie letnim, natomiast w okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie do minimum, aby nie przelewać rośliny. Najczęstszym objawem przelania rośliny jest jej zżółknienie, które można bardzo łatwo zauważyć i przez to ograniczyć podlewanie. Częstotliwość podlewania zależy od temperatury otoczenia, im wyższa temperatura tym woda w podłożu szybciej wysycha.

Podlewanie roślin wymaga uwzględnienia kilku czynników, takich jak jakość i temperatura wody. Niektóre rośliny są bardzo wrażliwe na te warunki i mogą źle reagować na wodę twardą lub zimną. Woda twarda może powodować osadzanie się soli na liściach, co utrudnia im oddychanie. Woda zimna może spowodować szok termiczny, czyli gwałtowną zmianę temperatury otoczenia, co może uszkodzić komórki i tkanki roślinne. Objawami szoku termicznego mogą być ciemne plamy na liściach, zwiędniecie. Aby uniknąć tych problemów, należy podlewać rośliny wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury pomieszczenia, a najlepiej wodą przegotowaną lub odstaną.


 🧴 NAWOŻENIE

Zamiokulkasowi warto zapewnić odpowiednie nawożenie, aby cieszyć się jego zdrowym pięknym wyglądem. Zaleca się wybór nawozów mineralnych, dedykowane dla roślin zielonych, które są bardzo dobrym wyborem, ponieważ dostarczają roślinie niezbędnych składników pokarmowych takich jak potas, fosfor, azot, magnez, żelazo oraz wiele innych mikroelementów. W okresie intensywnego wzrostu, czyli od wiosny zaleca się nawożenie raz na dwa tygodnie. W zimie należy ograniczyć nawożenie raz na miesiąc lub całkowicie zaprzestać. 

Nadmiar nawozu może być szkodliwy dla zamiokulkasa, dlatego należy stosować go zgonie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Zamiokulkas jest rośliną, która nie wymaga częstego przesadzania, ponieważ dobrze radzi sobie w ciasnych pojemnikach. Przesadzanie powinno być wykonywane tylko w sytuacji, gdy korzenie zamiokulkasa całkowicie wypełnią pojemnik, w którym rośnie. Wtedy należy wybrać nieco większą doniczkę i delikatnie przenieść roślinę, starając się nie uszkodzić jej bulw i pędów. Zaleca się przesadzanie zamiokulkasa raz na kilka lat, najlepiej od początku wiosny.

Wybierając nową doniczkę należy zwrócić na jej pojemność oraz kształt, dla zamiokulkasa zaleca się wybór doniczki o rozmiar większy. Doniczka powinna być przyciasnawa, aby roślina wyrastała w część nadziemną, dzięki temu będziemy zachwycać się nowymi łodygami wyrastającymi z doniczki. Zbyt duża doniczka może spowodować zgniliznę korzeni i osłabienie rośliny, oraz rozrastanie się części podziemnych, czyli kłączy i korzeni. Zamiokulkasa najlepiej sadzić w podłożu przepuszczalnym i próchniczym, a zarazem żyznym, o pH 5,0-6,5. Podczas wyboru doniczki dla zamiokulkasa, należy zwrócić uwagę czy posiada ona otwory drenażowe na dnie. Dzięki otworom w doniczce nadmiar wody może swobodnie odpływać, zapewniając odpowiednią wilgotność gleby. To z kolei zapobiega rozwojowi chorób grzybowych i bakteryjnych, które mogą uszkodzić korzenie i osłabić roślinę. 

Przesadzanie zamiokulkasa wymaga ostrożności, ponieważ bulwy są delikatne i mogą się łatwo uszkodzić. Przed umieszczeniem rośliny w nowej doniczce, należy ostrożnie rozdzielić bryłę korzeniową, usunąć nadmiar ziemi i wyciąć zgniłe lub chore fragmenty korzeni. Nowa doniczka powinna mieć warstwę drenażową z keramzytu o wysokości około 2 cm. Następnie należy napełnić doniczkę połową ziemi i umieścić roślinę w centrum doniczki, dopełniając resztę ziemi wokół niej. Wybierając odpowiednią doniczkę i podłoże, zapewnimy dobrą cyrkulację powietrza i wilgoci w glebie.

Aby zapewnić zamiokulkasowi optymalne warunki do rozwoju, warto dobrać odpowiednie podłoże, które powinno być przewiewne i dobrze odprowadzać nadmiar wody. Można skorzystać z gotowego podłoża do roślin zielonych, który wraz z dodatkiem perlitu i keramzytu spełni odpowiednie warunki do rozwoju zamiokulkasa. Taki skład podłoża sprzyja zdrowemu wzrostowi rośliny i zapobiega chorobom.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Zamiokulkas jest odporny na choroby grzybowe oraz szkodniki. Jednak nawet ta odporna roślina może być podatna na choroby grzybowe, jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków. Najczęstsze choroby grzybowe występujące u zamiokulkasa to: fuzarioza, antraknoza, czarna plamistość. Najczęstszymi przyczynami chorób grzybowych jest zbyt częste lub zbyt obfite podlewanie rośliny, które doprowadza do nadmiernej wilgotności podłoża. W skutek tego roślinie zaczynają żółtość liście, a w najgorszym przypadku dochodzi do zgnicia kłączy powodując nawet obumarcie całej rośliny. Aby uniknąć chorób grzybowych, należy podlewać roślinę z umiarem według instrukcji podanych powyżej. Jesli już dojdzie do przelania należy usunąć chore części rośliny, przesadzić do świeżego przepuszczalnego podłoża oraz spryskać roślinę preparatem grzybobójczym.

Mimo wysokiej odporności, zdąża się, że u rośliny również pojawiają się szkodniki np: mszyce, wełnowce, wcornastki, taczniki. Większość z nich żeruje na liściach rośliny, pozostawiając na nich jaśniejsze przebarwienia uszkadzając przy tym tkankę roślinną. Skutkiem tego jest zżółkniecie i opadania liści, a roślina traci swoje walory dekoracyjne. Aby zwalczać te szkodniki, można użyć środków owadobójczych lub ekologicznych, np. przemywanie roślin wodą z szarym mydłem lub olejem mineralnym.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Jeśli chcesz uzyskać naturalny, zdrowy połysk idealnie sprawdzi się nabłyszczacz, który zniweluje zacieki na liściach.

✔️  Zamiokulkas zamiolistny zaliczany jest do roślin oczyszczających powietrze, pochłania lotne związki organiczne- benzen, etylobenzen, ksylen, toluen

✔️ Zamiokulkas najlepiej prezentuje się na jasnych tłach samotnie lub tworzy ładne ciemne tło dla mniejszych roślin.

✔️ Zamiokulas zawiera sok, w którym znajduje się kwas szczawiowy, dlatego roślina zaliczana jest do trujących

✔️ Roślinę można rozmnażać z nasion oraz przez podział z liści lub łodygi. Najczęściej rozmnaża się roślinę przez podział podczas przesadzania.


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ Zamiokulkas wytwarza nasiona, które są podłużne i brązowe

✔️ Roślina wytwarza kolbowate kwiatostany, osłonięte jasnozieloną pochwą

✔️ Zamiokulkas to roślina, która przynosi szczęście i bogactwo, dlatego często nazywana jest drzewkiem pieniędzy lub drzewkiem szczęścia.

✔️ W krajach afrykańskich uznawana jest za roślinę leczniczą, ale tylko do stosowania zewnetrznego.

✔️️ Roślina jest bardzo wytrzymała na niesprzyjające warunki.

✔️ Nazwa rośliny pochodzi od łacińskiego słowa "Zamia" - rodzaj paproci, oraz od arabskiego słowa "golgas" - bulwa


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium