kwiatydonice.pl
Zamiokulkas 0
Zamiokulkas

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas potoczny nazywany Zamią to roślina o ciemnozielonych, dość grubych, błyszczących liściach umiejscowionych na długich mięsistych ogonkach wyrastających z podziemnych kłączy. Zamia określana jest żelazną rośliną, która sprawdzi się nawet w dość ciemnych pomieszczeniach. Liście rośliny są dość ciężkie dlatego często opadają na boki co jest zjawiskiem zupełnie normalnym, dlatego też warto zaplanować dla niego dość dużo miejsca.

Hotele, biura czy restaurację to idealne miejsca dla zamiokulkasa i tam też możemy go często spotkać. Sprawdzi się również jako dekoracja nowoczesnych salonów.

Jest elegancki i niewymagający - można powiedzieć roślina idealna! :)

Jak pielęgnować zamiokulkasa? - Już mówimy.

 

 

Zamiokulkas obok żółtego fotela

Stanowisko

Zamiokulkas odnajdzie się praktycznie w każdym miejscu. Może być dość jasne, jednak nie zbyt mocno nasłonecznione - promienie słoneczne mogą przypalić liście rośliny. Zamia będzie rosła również w miejscu dość mocno zacienionym.
Warto zwrócić uwagę, że pomieszczenie bez okien nie jest dobrym miejscem dla żadnej żywej rośliny, chyba, że zastosujemy specjalne lampy doświetlające.

 

Zamiokulkas w koszyku

Podlewanie

Podlewamy rzadko. Latem wystarczy raz na 2 tygodnie, zimą ten czas możemy wydłużyć do 3 tygodni. Zamiokulkas nie lubi nadmiaru wody, więc przelanie może okazać się dla niego śmiertelne. Zdecydowanie lepiej zapomnieć o podlewaniu niż robić to zbyt często. W przypadku przelania rośliny liście żółkną, z czasem gniją i umierają.
Nawozimy uniwersalnym nawozem do roślin zielonych, można stosować nawóz co drugie podlewanie od wiosny do jesieni.

 

Zamiokulkas w czarnej doniczce

Przesadzanie

Jeżeli chodzi o przesadzanie w przypadku zamii nie ma co robić tego zbyt często, a mianowicie roślina ta lubi ciasne doniczki :). Jeżeli roślinę przesadzimy do zbyt dużej doniczki będą rosły bulwy wewnątrz ziemi, a nie dekoracyjne liście. Dlatego też przesadzamy dopiero wtedy kiedy gołym okiem widać, że doniczka jest zbyt mała.
Jako podłoże wystarczy ziemia uniwersalna, na dno doniczki warto wsypać warstwę keramzytu.

 

Naszą ofertę na tą roślinkę sprawdzisz tutaj :)

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium