kwiatydonice.pl
Zdrowe i błyszczące liście roślin 0
Zdrowe i błyszczące liście roślin

Zdrowe i błyszczące liście roślin

Każdy z nas chciałby, żeby liście naszych roślin były zdrowe i błyszczące. Jednak wiemy, że wcale nie jest to takie łatwe zadanie, zwłaszcza jeżeli roślina ma dużo drobnych liści. Musimy pamiętać, że o liście naszych roślin należy dbać nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Zakurzone liście wiążą się z zatkaniem aparatów szparkowych, co z kolei hamuje proces fotosyntezy.

Poniżej przedstawiam Wam kilka sposobów na zadbanie o liście naszych zielonych przyjaciół.

Zdrowe i błyszczące liście roślin

Nabłyszczacze - gotowe preparaty

Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie nabłyszczacza do roślin, jednak nie powinno stosować się go na niektóre rośliny. Zanim zaczniemy zabieg musimy się upewnić, czy dany gatunek toleruje nabłyszczanie. Tego typu środków nie powinniśmy stosować na rośliny, których liście pokryte są jakimkolwiek meszkiem lub włoskami. Najbardziej podatne są rośliny o dużych, skórzastych, gładkich liściach m.in. skrzydłokwiaty, fikusy, monstery.  

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy naszą roślinę nabłyszczanie nie uszkodzi najlepiej zrobić test i spryskać jeden niewielki liść, po kilku dniach będziemy znali właściwą odpowiedź.

Skórka z banana

Banany w pielęgnacji roślin mają wiele właściwości. Jedną z nich jest niewątpliwie nabłyszczanie liści. Wystarczy wewnętrzną stroną skórki przetrzeć liście roślin. Czynność ta sprawia, że skórka zbierze nam zalegający kurz, a dodatkowo zawarte w niej substancję nabłyszczą i odżywią listki. Żeby było wygodniej warto skórkę pociąć na mniejsze kawałki.

Zainteresuje Cię: Aspidistra - żelazny liść

Zdrowe i błyszczące liście roślin

Piwo

Ten chmielowy napój również pozytywnie wpływa na naszych zielonych, domowych przyjaciół. Należy zwilżyć szmatkę w odgazowanym piwie i przetrzeć nią zakurzone liście roślin. Możemy do piwa dodać trochę wody.

Woda i olej

Jeżeli chcemy przemywać rośliny szmatką nasączoną wodą musimy użyć ciepłej lub letniej wody, a także warto dodać do niej odrobinę oleju. Usuniemy kurz, a także pozostawimy liście nabłyszczone. Olej również zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu, dzięki czemu możemy nieco wydłużyć czas między kolejnymi zabiegami.

Zainteresuje Cię: Filodendron scandens

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium