kwiatydonice.pl
Zwalczanie wciornastek - poradnik jak się ich pozbyć z roślin doniczkowych 0
Zwalczanie wciornastek - poradnik jak się ich pozbyć z roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe to nie tylko piękne ozdoby naszych wnętrz, ale także źródło pozytywnej energii, spokoju czy sposób na poprawienie jakość powietrza w pomieszczeniach. Ich uprawa może być jednak utrudniona przez obecność wciornastek - małych, niepozornych szkodników, które potrafią przynieść poważne szkody naszym roślinom. Czym one są? Jak pozbyć się wciornastków? Co na wciornastki będzie najlepsze? O tym przeczytasz niżej - zachęcamy do lektury!

Czym jest i jak wygląda wciornastek?

W domowej hodowli kwiatów natknąć się można na różnorodne szkodniki roślin doniczkowych - wciornastki to jedne z nich. Czym dokładnie one są? Wciornastki to drobne owady o wydłużonym ciele ok. 1,2-3,5 mm długości i dwóch parach skrzydeł, które z powodu swoich miniaturowych rozmiarów są trudne do zauważenia gołym okiem. 

Wciornastki posiadają kłująco-ssący aparat gębowy, za pomocą którego przekłuwają rośliny i wysysają z nich sok. Ich ciało może przybierać różne kolory w zależności od gatunku czy fazy rozwoju. Larwy są jasne, często określane wręcz jako przezroczyste, białe, kremowe czy żółte. Osobniki dorosłe zaś są ciemniejsze - brunatne, a nawet czarne.

Wciornastki - jakie są objawy ich bytowania?

Wciornastki są szkodnikami roślin, zarówno uprawianych na polach, jak i w domowych warunkach. Mogą atakować wiele różnych gatunków, powodując ich osłabienie, żółknięcie liści, a w przypadku silnego ataku - nawet obumarcie całej rośliny. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, trudno je zauważyć, dopóki nie zasiedlą rośliny w większej liczbie. Wtedy objawy ich obecności stają się bardziej widoczne, a walka z nimi staje się trudniejsza.

Wciornastki: objawy

Jak rozpoznać, że roślinę zaatakowały wciornastki? Oto najczęstsze objawy:

  • żółknięcie liści: wciornastki wysysają soki roślin, powodując, że liście zaczynają żółknąć i zamierać. Na początku problem ten może wystąpić tylko na pojedynczych liściach, ale w miarę postępującego ataku objaw będzie się rozprzestrzeniał na całą roślinę.
  • osłabienie rośliny: skutkiem żerowania wciornastek jest osłabienie rośliny, które może się objawiać jako zahamowanie wzrostu, uszkodzenie pędów, a nawet deformacja kwiatów.
  • plamki na liściach: w miejscach występowania wciornastek mogą pojawić się plamki i przebarwienia (tzw. srebrzystość). Często towarzyszą im także czarne kropki, czyli zaschnięte odchody szkodników.

Wciąż nie masz pewności, że to właśnie wciornastek zaatakował Twoje rośliny? Przyjrzyj się liściom przez lupę powiększającą lub podłóż pod nie białą kartkę i energicznie nimi strząchnij. Z liści na kartkę powinno spaść kilka osobników, którym łatwiej Ci się będzie przyjrzeć.

Czy można stosować oprysk na wciornastki?

Wciornastki: jak zwalczyć? To jedno z podstawowych pytań, które należy sobie zadać po zaobserwowaniu tego szkodnika. Najpopularniejszym i jednocześnie najprostszym sposobem jest oprysk na wciornastki. Odpowiednio dobrane środki ochrony roślin pozwolą na skuteczną walkę ze szkodnikami i zapobiegną ich rozprzestrzenianiu się na inne kwiaty domowe. Warto jednak pamiętać również o bezpieczeństwie domowników i wybierać na wciornastki oprysk, który nie zaszkodzi ich zdrowiu.

Jaki preparat na wciornastki warto zastosować?

Jak zwalczyć wciornastki? Sięgnij po odpowiedni preparat na wciornastki - czyli taki, który będzie zwalczał szkodniki gryzące i ssące. Dobrym wyborem może być np. polysect na wciornastki. Taki preparat znajdziesz m.in. w naszym sklepie internetowym pod postacią aerozolu Substrat. Wciornastki żywią się sokami, które po oprysku nie nadają się już do spożycia. Polysect działa powierzchniowo wgłębnie i systemicznie, dzięki czemu zwalcza opryskane szkodniki, ale także wnika do soków rośliny i utrzymuje się w nich do 14 dni. W ten sposób zwalcza zarówno dorosłe osobniki, jak i odcina pożywienie dopiero co wylęgającym się larwom.

Pamiętaj, by zakupione preparaty na wciornastki stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że zwalczysz wciornastki, a przy tym nie zaszkodzisz swojemu zdrowiu.

Czy są jakieś domowe sposoby na wciornastki?

Co na wciornastki, jeśli nie specjalistyczne preparaty? Zwalczanie wciornastka za pomocą domowych sposobów jest możliwe, lecz może wymagać więcej czasu oraz cierpliwości i najlepiej sprawdza się przy niewielkim ataku szkodnika. Warto zacząć od dokładnego umycia całej rośliny.

Domowy środek na wciornastki możesz zrobić samodzielnie, np. z wody i mydła. Rozcieńcz 1-2 łyżki mydła w płynie (najlepiej ekologicznego) w 1 litrze wody. Przelej roztwór do butelki z rozpylaczem i dokładnie spryskaj roślinę, zwłaszcza spodnią stronę liści. Mydło może działać jako bariera fizyczna, utrudniając wciornastkom poruszanie się po roślinie. Powtarzaj zabieg co kilka dni, aż zauważysz ustąpienie objawów.

Możesz też postawić na zwalczanie wciornastka przy pomocy czosnku, który ma działanie odstraszające na te szkodniki. Przygotuj napar z kilku ząbków czosnku, zmielonego lub drobno posiekanego, zalewając go 1 litrem wody. Pozostaw napar na 24 godziny, a następnie przecedź i przelej do butelki z rozpylaczem. Opryskaj roślinę roztworem co kilka dni.

Wciornastki to szkodniki, które potrafią całkowicie zniszczyć domową roślinę. Rozpocznij walkę z nimi już przy pierwszych objawach, jeśli nie chcesz stracić swoich ukochanych kwiatów.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium