kwiatydonice.pl
Bluszcz - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Bluszcz - wymagania i uprawa w warunkach domowych

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam jedną z najpopularniejszych roślin pnących - bluszcz pospolity (hetera helix). Jest to roślina świetnie radząca sobie w ciemniejszych stanowiskach i potrafi przy tym ozdobić każde wnętrze. Jest łatwa w uprawie, a jej liście posiadają wiele kształtów i kolorów w zależności, od odmiany których jest stosunkowo bardzo dużo. Bluszcz jako jeden z niewielu roślin pochodzi z Europy, ale występuje również na obszarach Azji oraz północy Afryki. Możemy go spotkać w Grecji, Turcji, na Cyprze oraz w Krymie. Niektóre odmiany mogą posiadać pędy, które dorastają nawet do 2 metrów wysokości w domowych warunkach. Bluszcz pospolity ma też wiele właściwości leczniczych i oczyszczających powietrze. Jeśli jesteś zaciekawiony pnączem o łatwych wymaganiach pielęgnacyjnych zapraszamy do dalszej lektury. 

Bluszcz wyróżnia się na tle innych roślin doniczkowych swoimi długimi pędami, które pną się po przeszkodach. Jesli natomiast nie ma żadnych podpór uważana jest za roślinę płożąca. Część odmian jest mrozoodpornych i można je sadzić w gruncie. Niektóre odmiany posiadają liście o zielonym zabarwieniu natomiast inne z białymi lub żółtawymi obwódkami. W naturalnych warunkach pędy rośliny mogą dorastać do 20 m długości. Liście rośliny mają wielkość kilku centymetrów i są zazwyczaj okrągłe lub sercowate. Rośliny zakwitają późnym latem, wytwarzając drobne, białe lub różowe kwiaty zebrane w baldachogrona (w warunkach domowych nie zakwita). Bluszcze są popularnymi roślinami ozdobnymi, które można uprawiać w ogrodzie lub w doniczkach. Bluszcze to rośliny, które potrafią nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Są łatwe w uprawie i pielęgnacji, a ich zielone liście tworzą piękny kontrast z innymi kolorami. Rośliny można umieścić na biurku, gdzie będą stanowić ciekawą dekorację i poprawiać jakość powietrza. W salonie bluszcze mogą być zawieszone na ścianach lub oknach, tworząc efektowne zasłony. W łazience z oknem bluszcze będą się dobrze czuły dzięki wilgotnemu klimatowi i dostatecznej ilości światła. Bluszcze to rośliny, które dodadzą wyjątkowego klimatu każdemu pomieszczeniu wypełniając pustą przestrzeń.


🌤️ STANOWISKO

Bluszcz to roślina, która najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym lub cienistym (odmiany o zielonym zabarwieniu liści), oraz stanowisko jasne bez bezpośredniego słońca (odmiany z jasnymi przebarwieniami liści). Idealna temperatura w okresie letnim dla bluszczu wynosi 18-22°C, natomiast w okresie zimowym 7-12°C (nie uwzględniając odmian mrozoodpornych). Warto pamiętać o częstym zraszaniu 1-2 razy w tygodniu, zwłaszcza w okresie letnim. Należy wybrać do tego celu odpowiedni zraszacz, z regulowanym rozpylaniem cieczy i dostosować do rośliny tak, aby wyschła w ciągu 2 godzin.


 💦 PODLEWANIE

Zaleca się podlewanie bluszczu 1-2 razy na tydzień w okresie letnim oraz raz na 2 tygodnie w okresie zimowym. Częstotliwość podlewania zależna jest od temperatury otoczenia oraz nasłonecznienia, im cieplejsze i jaśniejsze pomieszczenie tym podłoże szybciej wysycha. Bluszcz jest rośliną, która nie znosi nadmiaru wody, dlatego lepiej podlewać go mniejszą ilością.

Podczas podlewania należy pamiętać, aby unikać wody twardej oraz zimnej. Taka woda wpływa niekorzystnie na rozwój rośliny i może nawet zahamować wzrost. Aby uniknąć takich komplikacji należy używać wody o temperaturze pokojowej oraz miękkiej, którą można uzyskać poprzez przegotowanie i odstanie.

Podlewanie rośliny jest ważnym aspektem jej pielęgnacji. Aby sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody, należy dotknąć glebę palcem i ocenić jej wilgotność. Jeśli gleba jest sucha na głębokości 5-10 cm, to znaczy, że roślina wymaga podlania. Jeśli gleba jest wilgotna, to znaczy, że roślina ma wystarczającą ilość wody i nie należy jej podlewać. Nadmiar wody w glebie może być szkodliwy dla systemu korzeniowego i prowadzić do jego gnicia.


 🧴 NAWOŻENIE

Najlepszym wyborem dla bluszczu są nawozy mineralne, typowo przeznaczone dla roślin doniczkowych. Taki nawóz zawiera odpowiednie proporcje składników pokarmowych dla rośliny takich jak mikro i makroelementów. Zapewniają one roślinie optymalny wzrost korzeni oraz masy nadziemnej (łodygi, liście). Bluszcz najlepiej nawozić w sezonie letnim raz na 1-2 tygodnie, a w okresie zimowym raz na miesiąc.

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Najlepszym okresem na przesadzanie bluszczu jest wiosna, najlepiej przesadzać roślinę co 1-2 lata w zależności od tempa wzrostu rośliny. Najczęściej przesadzamy roślinę, kiedy pojemnik, w którym rośnie jest zbyt ciasny. Wybierając nową doniczkę należy pamiętać, aby doniczka była o rozmiar większa, czyli około 5 cm szersza.

Wybierając nową doniczkę należy zwróć uwagę na jej kształt, wielkość oraz czy posiada otwory drenażowe od spodu doniczki. Doniczka z otworami jest korzystna dla zdrowia roślin, ponieważ umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody z podłoża. Dzięki temu gleba nie jest zbyt mokra i nie sprzyja rozwojowi patogenów, takich jak grzyby i bakterie, które mogą zniszczyć system korzeniowy i osłabić kondycję rośliny. Kiedy nasza doniczka jest już odpowiednio wybrana na jej spód nasypujemy warstwę keramzytu następnie zasypujemy odpowiednią mieszanką ziemi i umieszczamy roślinę w centralnym punkcie doniczki (pamiętaj, aby korzenie były rozluźnione, a zgniłe i chore fragmenty wycięte). Następnie roślinę zasypujemy resztą ziemi i delikatnie podlewamy. 

Podczas przesadzania bluszczu, należy pamiętać o odpowiedniej mieszance ziemi. Najlepiej sprawdzi się ziemia uniwersalna z dodatkiem perlitu lub dedykowany zestaw do przesadzania roślin doniczkowych. Taki skład podłoża wpływa korzystnie na rozwój korzeni oraz zapewnia lepszy przepływ wody oraz tlenu.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęściej występującymi chorobami grzybowymi u bluszczu jest czarna plamistość oraz rak bluszczu wywołane są one przez zarodniki grzybów. Najczęściej objawiają się żółtymi, brązowymi, a nawet czarnymi plamami. Najczęstszymi przyczynami występowania chorób grzybowych jest zbyt obfite podlewanie rośliny, doprowadza to do nadmiernej wilgotności podłoża i sprzyja gniciu korzeni oraz rozwojowi grzybów. Aby unikać takich sytuacji należy podlewać roślinę z umiarem i pozwolić podłożu przeschnąć. W przypadku zaatakowania rośliny przez choroby grzybowe w pierwszej kolejności należy usunąć zainfekowane, chore części rośliny, a następnie opryskać roślinę środkami grzybobójczymi.

Czasami u bluszczu pojawiają się również szkodniki. Najczęściej występującymi szkodnikami u tej rośliny są: tarczniki, wciornastki, przędziorki, mszyce. Żerują one najczęściej na nadziemnych częściach rośliny, wysysając soki z liści i powodując przebarwienia lub plamy na liściach. Roślina najczęściej zaczyna żółknąć, więdnąc, tracąc swoje walory dekoracyjne. Aby zwalczyć szkodniki najlepiej zastosować preparaty owadobójcze lub naturalne metody zwalczania, przemywanie roślin wodą z szarym mydłem lub olejem mineralnym.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Zraszanie pobudza roślinę i wpływa na jej szybszy wzrost.

✔️ Jeśli chcesz uzyskać naturalny, zdrowy połysk idealnie sprawdzi się nabłyszczacz, który zniweluje zacieki na liściach, można również zastosować wilgotne ściereczki do przemywania liści.

✔️ Przycinanie rośliny powoduje jej rozkrzewianie tworząc bardziej krzaczasty pokrój

✔️ Aby zapewnić zdrowy wzrost i rozwój rośliny, warto regularnie usuwać suche i uszkodzone liście oraz przycinać martwe końcówki liści.

✔️ Bluszcz jest bardzo łatwy w rozmnożeniu poprzez sadzonki wierzchołkowe


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ Bluszcz jest rośliną lecznicza- do celów leczniczych używa się liści.

✔️ Bluszcz rosnący w stanie dzikiem objęty jest częściową ochroną gatunkową

✔️ Najdłuższe pędy w naturalnym środowisku mogą wynosić do 20m długości

✔️ Bluszcz nawilża oraz oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych m.in. benzen, ksylen, oktan, toulen 

✔️ W Grecji bluszcz uważany był za roślinę Dionizosa


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium