kwiatydonice.pl
Przesadzanie kwiatów i roślin doniczkowych zimą - poradnik na luty 2023 0
Przesadzanie kwiatów i roślin doniczkowych zimą - poradnik na luty 2023

Aby móc cieszyć się pięknymi roślinami w domowym zaciszu, należy o nie odpowiednio dbać. Nie chodzi tu wyłącznie o systematyczne podlewanie czy nawożenie, ale także o przesadzanie, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak jednak wykonywać je właściwie? I co ważniejsze, kiedy przesadzać kwiaty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej - zachęcamy do lektury!

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Kiedy przesadzić kwiaty doniczkowe? Końcówka zimy to czas, w którym domowe rośliny powoli budzą się do życia. I to właśnie jest najlepszy moment na przesadzanie kwiatów. Dlaczego? Zmęczone tą zimną porą roku rośliny chętnie pozbędą się starej, wyjałowionej ziemi i przyjmą dawkę świeżego, pełnego mikroelementów podłoża. Będą też wdzięczne za nową doniczkę, dzięki której zyskają więcej miejsca na rozrost - szczególnie gdy korzenie zaczęły już wyrastać poza jej obręb. Najlepiej rozpocząć przesadzanie kwiatów w lutym.

Kalendarz przesadzania kwiatów doniczkowych na 2023 rok

Wielu ogrodników przesadzanie roślin doniczkowych uzależnia od tzw. kalendarza biodynamicznego, inaczej nazywanego też kalendarzem księżycowym. Zawiera on bowiem wiele wskazówek przydatnych w pielęgnacji roślinności. Z jego pomocą możliwe jest sprawdzenie, kiedy warto wykonywać poszczególne prace, by osiągnąć pożądany wzrost roślin. Jakie dokładnie wskazówki możemy z niego uzyskać na ten rok?

W styczniu skup się wyłącznie na ochronie kwiatów przed chłodem. Dopiero w lutym, gdy pogoda za oknem zacznie się poprawiać, zacznij rozważać przesadzanie kwiatów. Zakłada się, że najlepszym terminem jest okres ich wybudzania się po zimowym letargu, czyli luty-maj. Pamiętaj, że przesadzanie kwiatów doniczkowych nie może odbywać się w okresie ich kwitnięcia, dlatego też w letnich miesiącach, czerwiec-sierpień, pozostaw je w obecnych doniczkach. Ewentualne przesadzanie, gdy naprawdę jest potrzebne, zaplanuj na jesień, we wrześniu-październiku. A co z zimą?

Przesadzanie kwiatów zimą

Przesadzanie roślin w czasie zimy nie jest najlepszym pomysłem. Kwiaty w chłodne pory roku odpoczywają, znajdują się w okresie wegetacyjnym. Przełożenie ich do nowej gleby może skutkować niezakorzenieniem się i obumarciem kwiatu, dlatego nie warto ryzykować.

Przesadzanie kwiatów po zakupie

Czy przesadzać kwiaty po zakupie? Wykonanie tej czynności bezpośrednio po przyniesieniu roślin do domu także nie jest najlepszym pomysłem. Pozwól im wpierw na zaaklimatyzowanie się w danej przestrzeni. Kiedy przesadzać rośliny niedawno kupione? Daj im minimum 2 tygodnie, a najlepiej miesiąc i dopiero po tym czasie przejdź do działania. Jeśli jednak obawiasz się, że zakupiony kwiat może być przelany lub w jego ziemi zadomowiły się szkodniki - nie czekaj. Wymień podłoże, aby uniknąć przegnicia rośliny czy rozprzestrzenienia się intruzów na inne obecne w mieszkaniu kwiaty.

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe i o czym warto pamiętać?

Jak przesadzać rośliny doniczkowe, by nie zrobić im krzywdy? Nieprzemyślane i nieumiejętne wyciąganie kwiatu z doniczki może skutkować uszkodzeniem liści czy, co gorsza,  rozerwaniem korzeni. Bardzo ważna jest też sama ziemia, w której zamierzasz umieścić roślinę. Poznaj więc najpierw sposoby na to, jak przesadzić kwiaty doniczkowe bez ich uszkodzenia, i po co sięgnąć, żeby zapewnić im doskonały wzrost.

Akcesoria do przesadzania kwiatów doniczkowych

akcesoria przydatne do przesadzania kwiatów

Zanim rozpoczniesz przesadzanie roślin doniczkowych, zaopatrz się w praktyczne akcesoria i zestawy do przesadzania, które Ci to ułatwią. Łopatka, pazurki, nabieraczka do ziemi - przedmioty te z pewnością wspomogą wykonywane prace. Musisz też pamiętać o zapewnieniu roślinie odpowiedniego podłoża i drenażu. Zakup koniecznie keramzyt, perlit i dobraną do preferencji kwiatu ziemię. Nie zapomnij o nawozie. Wybierz także dobrane wielkościowo donice z odpływami i dopiero z takim przygotowaniem rozpocznij przesadzanie kwiatów domowych.

Jak przesadzać kwiaty do większej doniczki?

Jak przesadzić kwiatka? Po pierwsze, zadbaj o delikatne wyciągnięcie go ze starej doniczki. Sprawdź, czy jego korzenie nie przylegają do jej ścian, a jeśli tak - subtelnie je odsuń. Gdy już go wyciągniesz, skontroluj bryłę korzeniową. Zbyt mocno zbite korzenie warto lekko rozplątać, a przesuszone czy przygniłe pędy od razu obcinaj.

Jak przesadzać kwiaty do większej doniczki? Wpierw przygotuj drenaż. Na dno donicy wsyp kilkucentymetrową warstwę keramzytu, który pomoże zapobiegać przelaniu rośliny. Dobraną ziemię zmieszaj z odrobiną perlitu - ten składnik wchłonie nadmiar wody i odda ją, gdy ziemia przeschnie. Przygotowane podłoże w niewielkiej ilości umieść na keramzycie. Następnie włóż bryłę korzeniową (tak, aby korzenie całkowicie schowały się w doniczce) i przysyp ją ziemią oraz ugnieć. Warstwa podłoża nie powinna sięgać do krawędzi doniczki - będzie to utrudniało jej późniejsze podlewanie. Przesadzoną roślinę delikatnie podlej i odstaw na przeznaczone jej miejsce.

domowe kwiaty po przesadzeniu w nowych doniczkach

Przesadzanie kwiatów doniczkowych jest kluczowe dla utrzymania ich w nienagannym stanie. Jeśli więc chcesz się cieszyć zieloną roślinnością w swoim mieszkaniu, pamiętaj o jej właściwej pielęgnacji. Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium