Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) 110cm
Opis
Dlaczego warto posiadać Zamię:
- Ekstremalnie łatwa roślina w uprawie — wybaczy, nawet gdy o nim zapomnisz.
- Sprawdza się w biurach — nawilży powietrze i stworzy kreatywną przestrzeń do pracy.
- Pasuje do miejsc o małym nasłonecznieniu — zazieleni praktycznie każdy kąt Twojego domu.
- Idealna na prezent — perfekcyjna roślina dla ludzi, którzy kochają zieleń, ale nie mają czasu się nią opiekować.
Zamiokulkas zamiolistny 'Zamioculcas zamiifolia'
Z podziemnego kłącza wyrastają długie i grube łodygi, a z nich błyszczące liście na mięsistych ogonkach. Często jest nazywany „żelazną rośliną” i jest to poniekąd prawda, gdyż zamiokulkas należy do jednych z najodporniejszych roślin. W naturze występuje w Afryce, co za tym idzie, jest rośliną przystosowaną do tropikalnego klimatu.
To roślina zarówno dla zawodowca, jak i amatora. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji, by cieszyć się piękną zdrową rośliną.
Pielęgnacja zamiokulkasa:
- Stanowisko: Lubi miejsca półcieniste i zniesie nawet zacienione, choć nie oznacza to, że nie powinien stać w świetle. Najważniejsze, by nie narażać go na bezpośrednie mocne promienie słońca. Zimą trzymaj go z dala od mroźnych przeciągów, gdyż zimne pomieszczenia są piętą achillesową zamii.
- Podlewanie: Nie lubi umiarkowanej wilgoci, podlewamy, gdy ziemia w donicy dobrze przeschnie, średnio raz na 3-4tygodnie.
- Nawożenie: od wiosny do jesieni, zgodnie z zaleceniami producenta nawozu. Najlepiej sprawdzi się nawóz do roślin zielonych.
- Zamia lubi ciasne doniczki. Zdecyduj się na przesadzenie do większej doniczki, dopiero gdy roślina wygnie doniczkę produkcyjną lub korzenie zaczną 'wychodzić' z doniczki. To zagwarantuje szybki przyrost zielonej części rośliny, a nie korzeni.
- Podłoże: Zamiokulkasy lubią dobrze przepuszczalne podłoże. Dlatego przesadzając roślinę do ziemi do kaktusów i sukulentów dodaj dodatkowo perlit. Nie zapomnij o drenażu na dnie doniczki - wystarczy warstwa keramzytu - ok 3-4 cm.
Warto wiedzieć
Plamki na łodygach
Na mięsistych łodygach zamii często pojawiają się czarne plamki. Jest to całkowicie naturalne zjawisko — taki urok tych roślin.
Nie jest to objaw żadnej choroby.