kwiatydonice.pl
Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze 0
Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze

Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze

Smog i inne zanieczyszczenia powietrza przeszkadzają Tobie i Twoim bliskim? Aby oczyścić powietrze nie musisz inwestować w drogie urządzenia, możesz udekorować swój dom kwiatami, które są żywymi, zielonymi filtrami powietrza. Udowodniono, że kwiaty potrafią oczyścić powietrze z toksyn, dymu tytoniowego, a nawet zminimalizować działania alergenów. Co ciekawe dezaktywują również działanie fal z urządzeń elektrycznych. Należy pamiętać, że rośliny te na pewno nie oczyszczą naszego powietrza w 100%, ale będą idealnymi wspomagaczami, dodatkowo cieszącymi oko.

 

Kiedy kwiaty najskuteczniej oczyszczają powietrze? 

I. Po pierwsze – duże znaczenie odgrywa wielkość pomieszczenia w jakim kwiatek będzie się znajdował. Nie możemy uogólniać, gdyż każdy gatunek ma inne możliwości filtracyjne, ale przyjmuje się, że na 10m² powinna przypadać min. jedna roślina.

II. Po drugie – musimy zadbać o to, aby powietrze łatwo docierało do korzeni. A wszystko dlatego, że to właśnie korzenie i mikroorganizmy żyjące w glebie są odpowiedzialne za filtrowanie powietrza. 

 

Jakie kwiaty oczyszczają powietrze z toksyn?

Wybrane kwiaty potrafią oczyścić powietrze z benzenu (wyst. w plastiku, klejach, dezodorantach), trichloroetyolentu (wyst. w tuszach i farbach), amoniaku (wyst. w środkach do mycia okien, nawozach), ksylenów (wyst. w spalinach i dymie tytoniowym), aldehydu mrówkowego (wyst. w m.in torbach i ręcznikach papierowych.

 Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA już w 1989 roku  przeprowadziła badanie wpływu roślin na oczyszczanie powietrza. Przebadano niemałą grupę roślin i wybrano te, które najlepiej oczyszczają powietrze. 

Poniżej przedstawiam przykłady zielonych oczyszczaczy powietrza

 

Sansewieria

Rośliny oczyszczające powietrze

Sansewieria jest rośliną łatwą w uprawie, nie ma dużych wymagań stanowiskowych oraz lubi rzadkie podlewanie. Oczyszcza powietrze z formaldehyudu i benzenu.

 

 

Epipremnum Złociste

Rośliny oczyszczające powietrze

Epipremnum Złociste należy do roślin bluszczowatych. Toleruje miejsca cieniste, ale w lepszym świetle przebarwienia liści stają się bardziej wyraziste. Podlewać, gdy górna warstwa ziemi przeschnie. Oczyszcza powietrze z tlenku węgla, benzenu i formaldehydu.

 

Zainteresuje Cię: Zdrowe i błyszczące liście roślin

 

Palma Areka

Rośliny oczyszczające powietrze

Areka uwielbia miejsca jasne i obfite podlewanie + zraszanie. Oczyszcza powietrze z ksylenów, formaldehydu, toluenu.

 

Palma Chamedora

Rośliny oczyszczające powietrze

Chamedora znosi zacienione miejsca, ale preferuje jasne stanowisko. Wymaga stale wilgotnego podłoża. Oczyszcza powietrze z tlenku węgla, benzenu, formaldehydu i trichloroetylenu.

 

Zainteresuje Cię: Jak podlewać rośliny domowe

 

Aloes Aloe Vera

Rośliny oczyszczające powietrze

Aloe Vera należy do sukulentów, a jego miąższ posiada właściwości lecznicze. Należy go ustawić w oświetlonym stanowisku i nie podlewać zbyt obficie. Oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu.

 

Dracena

Rośliny oczyszczające powietrze

Dracena preferuje stanowisko z rozproszonym światłem i podlewanie tak, aby latem ziemia była stale wilgotna, a zimą, w momencie, gdy górna warstwa przeschnie. Oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu i tlenku węgla.

 

Zainteresuje Cię: Jak zaaranżować rośliny w domu

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium