kwiatydonice.pl
Monstera- wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Monstera- Wymagania i uprawa w warunkach domowych

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam roślinę, która cieszy się dużą popularnością wśród miłośników zieleni - monsterę dziurawą (Monstera deliciosa). Jest to roślina domowa o pięknych błyszczących liściach, które początkowo są delikatnie dziurkowane, a z czasem powiększają się tworząc głęboko powcinane dziury. Monstera dziurawa dodaje elegancji i uroku każdemu pomieszczeniu, w którym się znajduje. Zachwyca zarówno swoim pokaźnym rozmiarem jak i soczystym zielonym kolorem liści, które błyszczą podczas odbijania promieni słonecznych. Jest to roślina łatwa w uprawie i pielęgnacji, potrzebująca do rozwoju tylko odpowiedniego stanowiska i nawodnienia. Monstera naturalnie występuje w Ameryce Środkowej, gdzie możemy spotkać, aż 50 gatunków tej rośliny. Roślina ta wytwarza korzenie powietrzne, które wykorzystuje w naturalnym środowisku do wspinania się po drzewach. Jesli chcesz dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej roślinie zapraszamy do przeczytania artykułu. 

 

Monstera to roślina wyróżniająca się dużymi, dziurawymi liśćmi przypominającymi kształt serca i tropikalnym urokiem. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest to roślina oczyszczające powietrze, która w domowych warunkach potrafi osiągnąć nawet 250 cm. Jednak przyrost tej rośliny jest stosunkowo powolny, z jednej sadzonki wyrasta na rok około 1-2 liście. Liście natomiast potrafią osiągnąć nawet powyżej pół metra średnicy. Monstera może być ozdobą każdego wnętrza, jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki, potrzebuje do rozwoju - odpowiednie naświetlenie, umiarkowaną wilgotność i temperaturę oraz regularne podlewanie. Monstera jest najczęściej wybierana do aranżacji wnętrz, ponieważ pasuje do różnych stylów i kolorów, świetnie komponując się z innymi roślinami. Można ją hodować w doniczce z podporą lub bez, w zależności od tego, jaką formę chcemy jej nadać.


🌤️ STANOWISKO

Monstera to roślina, która najlepiej rośnie w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Toleruje również miejsca półcieniste. Zbyt duże natężenie światła może powodować, że liście będą żółknąć i usychać. Roślina preferuje również stanowisko ciepłe, gdzie temperatura wynosi około 15-24°C (w zimie chłodniejsze). Korzystnie na roślinę wpływa częste zraszanie, dzięki temu możemy utrzymywać stale wilgotne podłoże. Najlepszym, rozwianiem jest spryskiwacz, który pozwoli na odpowiednie dozowanie wody podczas zraszania, pozwalając roślinie wyschnąć w ciągu 2 godzin.


 💦 PODLEWANIE

Monstera to roślina, która potrzebuje odpowiedniej wilgotności gleby, aby dobrze rosnąć i kwitnąć. W zależności od pory roku, należy dostosować częstotliwość podlewania. Latem, gdy temperatura jest wyższa i roślina szybciej wchłania wodę, zaleca się podlewać ją co siedem dni. Zimą, gdy roślina jest w spoczynku i zużywa mniej wody, wystarczy podlać ją raz na dwa tygodnie. Ważne jest, aby nie przelewać rośliny (pozwolić ziemi przeschnąć) i sprawdzać stan podłoża przed podlewaniem. Gleba powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra.

Podlewanie roślin jest ważnym elementem ich pielęgnacji, ale nie każda woda jest do tego odpowiednia. Rośliny mogą źle reagować na wodę twardą lub zimną. Woda zimna może doprowadzić do szoku termicznego, co spowoduje występowanie czarnych plam na liściach. Woda twarda zawiera sole mineralnie, które wpływają niekorzystnie na rozwój rośliny. Aby uniknąć takich problemów, należy używać do podlewania wody o temperaturze pokojowej oraz wody miękkiej uprzednio przegotowanej lub odstanej. 

Sposobem na zdiagnozowanie czy roślina potrzebuje wody, jest sprawdzenie wilgotności gleby palcem. Jeśli na głębokości 5-10 cm gleba jest sucha, to znaczy, że roślina jest spragniona i należy ją podlać. Jeśli natomiast gleba jest wilgotna, to znaczy, że roślina ma wystarczającą ilość wody i nie trzeba jej podlewać. Zbyt częste lub zbyt obfite podlewanie może być szkodliwe dla rośliny, ponieważ może doprowadzić do gnicia korzeni i uszkodzenia rośliny.


 🧴 NAWOŻENIE

Monstera dziurawa wymagają regularnego nawożenia, aby zachować zdrowy i piękny wygląd. Najlepiej wybrać nawozy mineralne, specjalnie przeznaczone dla roślin zielonych, które dostarczają odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak azot, potas, fosfor i inne mikroelementy, niezbędne dla prawidłowego rozwoju rośliny. Zaleca się nawożenie monstery przynajmniej raz na tydzień w okresie letnim oraz przynajmniej raz w miesiącu w okresie zimowym.

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Monsterę należy przesadzać, co 1-2 lata najlepiej na wiosnę lub w lecie. Jest to ważne, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Przesadzanie monstery pozwala na wymianę podłoża, które może być zbyt ubogie lub zanieczyszczone, oraz na kontrolę stanu korzeni, które mogą być uszkodzone lub zgnite. Podczas przesadzania należy pamiętać, aby nie uszkodzić przy tym korzeni powietrznych oraz pędów i liści monstery.

Podczas doboru odpowiedniej doniczki dla monstery należy zwrócić uwagę na jej rozmiar oraz kształt. Dobrana nowa doniczka powinna być o rozmiar większy, czyli około 5 cm szersza. Przed przeniesieniem rośliny do nowej doniczki, powinno się ostrożnie rozluźnić korzenie, usunąć nadmiar starej ziemi i oczyścić je z uszkodzonych lub zgnitych części. Podczas doboru doniczki należy pamiętać, aby wybrana doniczka posiadała otwory drenażowe, zapobiegające zaleganiu wody w podłożu. Na dnie nowej doniczki należy ułożyć warstwę drenażową z keramzytu o grubości około 2 cm. Następnie wsypać połowę świeżej ziemi i umieścić monsterę na środku, uzupełniając brakującą ziemię dookoła.

Monstera potrzebuje optymalnych warunków do rozwoju, ważne jest, aby wybrać właściwe podłoże, które będzie przepuszczać wodę i zapewni odpowiednia cyrkulację powietrza w podłożu. Można skorzystać z gotowego podłoża do roślin zielonych lub dedykowanego zestawu do przesadzania roślin zielonych, który zawiera drenaż, perlit i specjalną ziemię. Dzięki temu roślina będzie miała odpowiednie przepuszczalne podłoże i dostęp do tlenu, w ten sposób zapobiegniemy gniciu korzeni i zapewnimy roślinie lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęstsze choroby grzybowe występujące u monster to plamistość liści, objawia się ona żółtymi, brązowymi, a następnie czarnymi plamami o różnych rozmiarach na liściach. Przyczyną tej choroby jest zbyt wysoka wilgotność powietrza i podłoża, niewłaściwa temperatura lub zbyt mało światła. W skutek zbyt mokrego podłoża na roślinie mogą występować czarne brzegi liści, natomiast blakniecie liści może być spowodowane zbyt dużym nasłonecznieniem lub brakiem składników pokarmowych. W przypadku zbyt ciemnego stanowiska u rośliny w znaczącym stopniu zaczną zanikać dziurawe liście lub całkowite mogą być zrzucane. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych zaleca się stosowanie preparatów grzybobójczych oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności podłoża, ponieważ nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów oraz szkodników.

Najczęstszymi szkodnikami z którymi wzmaga się monstera są: myszce, tarczniki, przędziorki, wełnowce, wciornastki. Żerują one na soku rośliny, uszkadzając przy tym zarówno liście jak i łodygi roślin, osłabiając przy tym całą roślinę. Mszyce najczęściej możemy spotkać na najmłodszych liściach nawet jeszcze tych nierozwiniętych. Aby zapobiegać infekcji, należy regularnie sprawdzać stan liści i usuwać widoczne owady. Do zwalczania szkodników najlepiej sprawdzają się środki owadobójcze lub naturalne sposoby takie jak przemywanie roślin wodą z szarym mydłem lub olejem mineralnym


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Zraszanie zapewnia roślinie odpowiednią wilgotność, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

✔️ Jeśli chcesz uzyskać naturalny, zdrowy wygląd rośliny, warto zastosować nabłyszczasz, który zabezpieczy liście przed kurzem oraz zniweluje nieestetyczne zacieki na liściach

✔️ Monstera jest rośliną oczyszczającą powietrze z toksyn i dzięki temu w znaczącym stopniu poprawia jakość snu

✔️ Roślina odpowiednia dla osób poczatkujących, ponieważ jest łatwa w uprawie

✔️ Monsterę można rozmnażać za pomocą pędów wierzchołkowych lub kawałka łodygi z węzłem


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ W lecie roślina może być wystawiana na taras, jednak musi być odsłonięta przed wiatrem i promieniami słonecznymi.

✔️ Monstera w naturalnym środowisku zakwita latem, a jej kwiatostany są w kolorze żółtym

✔️️ Monstera bardzo rzadko zakwita w warunkach domowych

✔️ Nazwa monstera pochodzi od słowa "monstrum", które po łacinie oznacza potwora lub dziwadło, porównując tutaj dziurkowane liście monstery.


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium