kwiatydonice.pl
Oliwka europejska - wymagania i uprawa w warunkach domowych 2
Oliwka europejska - wymagania i uprawa w warunkach domowych

Oliwka europejska (Olea europaea)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Oliwka europejska (Olea europaea) to piękne drzewo pochodzące z basenu Morza Śródziemnego, które zdobywa coraz większą popularność jako roślina doniczkowa. Jego wąskie, błyszczące liście i charakterystyczny kształt korony sprawiają, że jest nie tylko ozdobą wnętrz, ale również ogrodów, balkonów i tarasów. Przedstawimy Wam praktyczne wskazówki, jak prawidłowo pielęgnować drzewko oliwki europejskiej w doniczce, aby cieszyć się jego pięknem i zdrowiem przez wiele lat. Omówimy odpowiedni wybór doniczki, gleby, oświetlenia, podlewania, nawożenia oraz przycinania. Dzięki naszym poradom będziecie w stanie zapewnić swojej oliwce europejskiej odpowiednie warunki, które pozwolą jej prawidłowo rosnąć niezależnie od tego, czy hodujecie ją w domu, na balkonie czy w ogrodzie. Gotowi do przygody z pielęgnacją drzewka oliwki europejskiej? 

Drzewko oliwne to idealny wybór dla osób, które chcą wprowadzić do swojego domu nie tylko piękno, ale również korzyści zdrowotne. Oliwka to nie tylko ozdoba, ale także naturalny oczyszczacz powietrza. Dodatkowo ma pozytywny wpływ na samopoczucie i redukuje poziom stresu. Charakteryzuje się skórzastymi liśćmi o lancetowatym kształcie. Ich wierzchni kolor to ciemna zieleń, zaś od spodu można zauważyć bardziej srebrzystoszary odcień. Liście mają krótkie ogonki. Oliwka kwitnie od czerwca do sierpnia, tworząc kwiaty o barwie żółto- białej. Oliwki są łatwe w pielęgnacji i wymagają minimalnego wysiłku, aby utrzymać je w dobrym stanie. Wystarczy regularne podlewanie i odpowiednie oświetlenie, aby oliwka rozwijała się pięknie i zdrowo.


🌤️ STANOWISKO

Oliwka europejska najlepiej rośnie w słonecznym stanowisku. W naturze jest rośliną ciepłolubną i wymaga dużo światła, dlatego najlepiej umieścić ją na miejscu, gdzie będzie miała dostęp do pełnego nasłonecznienia przez większość dnia. Warto pamiętać, że oliwka europejska jest rośliną mrozoodporną, ale tylko w strefach klimatycznych, gdzie temperatura nie spada poniżej -7°C. W przypadku naszego klimatu należy oliwkę wnosić na zimę do domu lub  zabezpieczyć ją przed mrozem odpowiednimi osłonami, warto również zastosować kable grzewcze przeznaczone do ogrzewania roślin zimą.


 💦 PODLEWANIE

Zaleca się podlewanie oliwki mniej więcej 2 razy w tygodniu w sezonie letnim. W okresie zimowym częstotliwość podlewania może być zmniejszona do raz na 1-2 tygodnie, w zależności od pogody i temperatury.

Podczas podlewania należy unikać przelania rośliny, ponieważ zalegająca woda w doniczce lub w glebie może prowadzić do zgnicia korzeni i chorób rośliny. Warto też pamiętać, że oliwka toleruje tymczasową suszę jeśli jest wsadzona do gruntu. W przypadku oliwki doniczkowej ważne jest, aby monitorować jej wilgotność gleby i unikać przesuszenia gleby w doniczce. W okresach suchej pogody lub w okresie intensywnego wzrostu, oliwka może potrzebować częstszego podlewania. W przypadku jej przesuszenia pierwszym objawem jaki zauważymy to opadanie liści.

Przed podlewaniem warto sprawdzić wilgotność gleby poprzez dotknięcie jej palcem. Jeśli gleba jest sucha na głębokości około 2-3 cm, wówczas roślina wymaga podlania.


 🧴 NAWOŻENIE

Dla Daktylowca Kanaryjskiego dobrze sprawdzają się nawozy mineralne specjalnie przeznaczone dla oliwek.
Zaleca się nawożenie oliwki co najmniej raz w miesiącu w okresie wiosenno-letnim, czyli od marca do września. W okresie zimowym nawożenie można zmniejszyć lub całkowicie wstrzymać.

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Przesadzanie oliwki jest konieczne, gdy roślina zaczyna wypychać korzenie z doniczki przez otwory drenażowe lub gdy roślina jest już za duża, aby zmieścić się w swoim obecnym pojemniku.

Najlepszy czas na przesadzanie oliwki to wczesna wiosna, czyli marzec lub kwiecień. W tym okresie roślina rozpoczyna okres intensywnego wzrostu rośliny. 

Wybierz doniczkę o większej pojemności niż obecna doniczka rośliny, aby zapewnić jej wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Doniczka powinna również mieć otwory drenażowe, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody.

Przed przesadzeniem rośliny, należy otrzepać bryłę korzeniową z nadmiaru ziemi i usunąć martwe i chore korzenie. Następnie, wypełnić doniczkę ziemią do połowy i umieścić roślinę na środku. Uzupełnić resztę doniczki ziemią, uważając, aby nie przekroczyć poziomu, w którym pień oliwki przechodzi w korzenie.

Do przesadzania należy wybrać specjalne podłoże uniwersalne lub dedykowany zestaw do przesadzania oliwek.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Oliwka jest podatna na choroby grzybowe,  m.in. mączniak objawiającym się białym nalotem na liściach, czy szara pleśń, która atakuje liście, pędy i owoce. Objawia się szarym nalotem na roślinie i powoduje jej obumieranie.  Aby zwalczyć choroby grzybowe, należy usunąć zainfekowane części rośliny, unikać przelania i zapewnić dobre przewietrzenie. Należy zastosować preparaty grzybobójcze.

Najczęstszymi szkodnikami oliwki są tarczniki, czyli małe owady przyczepiające się do liści i pędów oliwki i wypijające ich sok rośliny. Często spotykane są również mszyce, które zostawiają na liściach charakterystyczną lepką substancję, która sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów na roślinie. Szkodniki mogą powodować żółknięcie i opadanie liści, a także osłabienie całej rośliny. Aby poradzić sobie z nimi, można stosować preparaty owadobójcze lub naturalne metody, takie jak mycie rośliny wodą z mydłem lub stosowanie preparatów z oleju mineralnego.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Oliwka europejska zasadzona jest w doniczce z ciężką gliniastą ziemią. Podlewając taką roślinę należy pamiętać aby nie przesuszyć podłoża i rośliny. Wlewamy wodę na ziemię w doniczce, aż do całkowitego przesiąknięcia wody przez ziemię. Drugim, często najbardziej skutecznym sposobem jest zanurzenie doniczki po sam brzeg w naczyniu z wodą aby ziemia namoczyła się na całej głębokości doniczki.

✔️ W okresie letnim, gdy oliwka stoi na zewnatrz i  temperatura powietrza przekracza 25°C, zaleca się codzienne podlewanie, aby zapobiec nadmiernemu przesuszeniu gleby.

✔️ Aby zapewnić zdrowy wzrost i roz wój rośliny, warto regularnie obcinać pędy oliwki. Dzięki temu roślina będzie miała estetyczny wygląd i unikniemy wysuszenia środkowej części korony oliwki.

✔️ Oliwka toleruje tymczasową suszę jeśli jest wsadzona do gruntu. W przypadku oliwki doniczkowej ważne jest, unikać przesuszenia gleby w doniczce, gdyż może to doprowadzić do zrzucenia liści przez oliwkę.


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ Oliwka europejska jest jednym z najstarszych drzew hodowanych przez człowieka i jest uważana za jedno z najstarszych drzew owocowych na świecie. Jest znana już od czasów starożytnych, a jej uprawa sięga tysięcy lat wstecz.

✔️ Oliwka jest rośliną o znaczeniu symbolicznym. Gałązki oliwne były używane jako symbole zwycięstwa i chwały w starożytnych igrzyskach olimpijskich, a także jako ozdoba podczas ceremonii i uroczystości.

✔️ Oliwka jest rośliną długowieczną. Oliwki europejskie mogą żyć przez wiele lat, nawet ponad 100 lat, w odpowiednich warunkach. Są to rośliny odporne na suszę i wymagające niewielkiej ilości wody do wzrostu.

✔️ Oliwka jest symbolem pokoju. W mitologii greckiej oliwka była symbolem bogini Ateny, która była uważana za boginię mądrości, wiedzy i wojny sprawiedliwej. Oliwka była także symbolem pokoju w wielu kulturach, a gałązki oliwne były używane jako symbole pokoju w starożytnym Rzymie.


 ✨ INSPIRACJE

  
  

 

 

Komentarze do wpisu (2)

12 maja 2024

Czy oliwka w donicy przetrwa w cieniu?

31 maja 2024

Witam, stanowisko cieniste nie jest najlepszym rozwiązaniem dla oliwki. Roślina w takim miejscu będzie traciła liście oraz będzie słabiej rosła. Pozdrawiam

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium