kwiatydonice.pl
Rhipsalis patyczak 0
Rhipsalis, patyczak

Rhipsalis, patyczak

Rhipsalisy lub potocznie nazywane patyczaki należą do sukulentów, rosną szybko i są dość łatwe w uprawie. To popularne rośliny doniczkowe uprawiane w domach. Dobrze zniosą słabiej oświetlone miejsca, chociaż światło wcale jak im nie przeszkadza. Z pewnością polubią słoneczne parapety. Mają charakterystyczne pędy, które przypominają bujne, zielone czupryny, które można w razie potrzeby przycinać.

Jak już wspomnieliśmy patyczaki to sukulenty. W naturalnych warunkach występują na części Wysp Kanaryjskich oraz W Ameryce Północnej i Południowej. Znajdziemy je tam głównie w formie epifitów, czyli porastają gałęzie drzew.

Zainteresuje Cię: Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze

Rhipsalis, patyczak w drewnianej doniczce

Stanowisko

Rhipsalisy są bardzo tolerancyjne, jeżeli chodzi o dobór stanowiska. Poradzą sobie zarówno w pełnym słońcu jak i miejscu lekko zacienionym. Jednak zdecydowanie najlepiej czuje się w miejscu dość jasnym, jednak bez bezpośrednich promieni słonecznych. W pełnym słońcu pędy mogą ulec poparzeniu, a w ciemniejszym miejscu roślina zdecydowanie wolniej rośnie.
Rhipsalis, patyczak na stoliku w salonie

Podlewanie

Roślina wymaga podlewania regularnego, jednak nie zbyt obfitego. Najlepiej podlewać raz w tygodniu, jednak przed tym zabiegiem najlepiej palcem sprawdzić wilgotność podłoża. Jeżeli przelejemy roślinę możemy doprowadzić do gnicia korzeni i jej pędów. Im jaśniejsze stanowisko rośliny, tym więcej wody ona potrzebuje.
Nawozimy roślinę w okresie wiosenno-letnim co ok. 2 tygodnie. Najlepiej sprawdzi się nawóz do kaktusów, jednak najlepiej zastosować dawkę nawet o połowę mniejszą, o tej zalecanej na opakowaniu.
Rhipsalis, patyczak w doniczce w kuchni

Przesadzanie

Patyczaki najlepiej sadzić w specjalistycznym podłożu dla kaktusów i sukulentów, ewentualnie w ziemi uniwersalnej wymieszanej z piaskiem (3:1), tak by była bardziej przepuszczalna.
Na dno donicy dobrze dać warstwę drenażu np. keramzytu, który może uratować roślinę przed przelaniem.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium