kwiatydonice.pl
Sansewieria - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Sansewieria - wymagania i uprawa w warunkach domowych

Sansewieria (Sansevieria)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam roślinę doniczkową, która cieszy się dużym uznaniem wśród wielbicieli roślin. Mowa o sansewierii (sansevieria), która ma wiele zalet i jest łatwa w uprawie. Jest idealną rośliną nadająca się do każdego wnętrza. Sansewierie możemy spotkać w różnych odmianach różniących się od siebie wielkością, kształtem. Jej liście mają niezwykłą kolorystykę, która jest zależna od odmiany oraz jej intensywność zależna od warunków świetlnych. Sansevieria zachwyca nie tylko swoim pięknym wyglądem, ale także swoją odpornością na suszę i niskie temperatury. Jest to idealna roślina dla początkujących ogrodników, którzy chcą mieć w domu kawałek egzotyki. Roślina naturalnie występuje w Azji Zachodniej i liczy aż 60 gatunków. W tym artykule dowiesz się więcej o tej niezwykłej roślinie, jej pochodzeniu, rodzajach i pielęgnacji.

Sansewieria to roślina, która posiada niezwykle obszerną pule gatunków. Do najbardziej popularnego należy sansevieria gwinejska (sansevieria trifasciata). Jest to gatunek o wzniesionych, mieczowatych liściach, które mogą osiągnąć nawet do 1 metra długości. Liście sansewier są sztywne, wzniesione w górę z czasem stają się lekko powyginane. Kolorystyka tych liści zależna jest od odmiany, oto kilka najpopularniejszych odmian tej rośliny

  • odmiana " Zielenica"- jasnozielone liście z ciemnozielonymi poprzecznymi pręgami, dorasta do metra wysokości
  • odmiana "Laurentii" -jasnozielone liście z ciemnozielonymi poprzecznymi pręgami z dodatkowym żółtym obrzeżem, dorasta do metra wysokości
  • odmiana "Black Diamond" - ciemnozielone liście z delikatnymi cętkami, brzeg liści ozdobiony jest cienką złotą obwódką, dorasta do 40-45cm 
  • odmiana "Moonshine" - srebrnozielone zabarwienie, z lekko zielonymi pionowymi smugami, dorasta do 70 cm wysokości
  • odmiana "Futura Superba" - jasnozielone liście z ciemnozielonymi poprzecznymi pręgami z dodatkowym żółtym obrzeżem. Liście są zdecydowanie szersze od odmiany "Laurentii" i ostro zakończone. Roślina dorasta do 30-40 cm.

Popularne odmiany o nieco niższym (15-30 cm wysokości) i zwartym pokroju:

  • odmiana "Tough Lady" - liście rosnące w rozecie warstwowo o kolorystyce jasnozielonej z ciemnozielonymi pręgami
  • odmiana "Green Hahnii" - odmiana o niskiej zwartej rozecie liściowej, jasno zielone liście z ciemnozielonymi poprzecznymi pręgami
  • odmiana "Fernwood" -podłużne liście o okrągłym kształcie, przypominające cienkie rurki zakończone cieniutkim końcem. Ciemno i jasnozielone paski usytuowane naprzemiennie na łodygach rośliny. (odmiana niekwitnąca)

Każda z tych odmian nie ma szczególnych wymagać pielęgnacyjnych, a dzięki swojej różnej kolorystyce i kształcie liści świetnie wpasowuje się do różnych stylów wnętrz. Rośliny te rosną stosunkowo powoli, wypuszczają około 2-3 liście na rok. W przypadku starszych egzemplarzy roślina może kwitnąć wiosną lub latem wydając pachnące, jasnozielone kwiatostany z drobnymi gwiazdkowatymi kwiatami. Nowe sadzonki wyrastają z podziemnego cienkiego kłącza i przebijają warstwę ziemi z boku głównej sadzonki.


🌤️ STANOWISKO

Sansewieria to roślina, która najlepiej rośnie na stanowisku jasnym (unikać bezpośrednich promieni słonecznych, zbyt mocne nasłonecznienie może powodować blakniecie liści sansewierii), jednak toleruje miejsca zacienione. Najbardziej odporna odmiana na brak światła dziennego jest "Zielenica", może ona rosnąć w głębi ciemnego pokoju. Odpowiednią temperaturą latem jest temperatura pokojowa nie przekraczająca 25°C. Zimą natomiast toleruje zimniejsze miejsca i rośnie w temperature nie mniejszej niż 16°C. Roślina jest jedną z nielicznych roślin doniczkowych, która lubi suche powietrze, dlatego nie powinno się jej zraszać.


 💦 PODLEWANIE

Sansewieria to roślina, która nie ma szczególnych wymagać pielęgnacyjnych. Zaleca się podlewanie sansewierii w okresie letnim raz na około 7-14 dni oraz zimą raz na 3 tygodnie. Sansewierie znoszą krótkotrwale okresy suszy, a nadmierna wilgotność podłoża może doprowadzić do gnicia korzeni i zamierania całej rośliny. Dlatego w przypadku tego gatunku lepiej roślinę przesuszyć niż przelać. W dużej mierze częstotliwość podlewania zależna jest od temperatury i wilgotności otoczenia im wyższa temperatura tym woda w podłożu szybciej wyparowuje.

Podlewanie roślin jest ważnym czynnikiem wpływającym na ich zdrowie i rozwój, ale nie każda woda jest odpowiednia do tego zadania. Niektóre rodzaje wody mogą być szkodliwe dla roślin i powodować różne objawy. Na przykład, woda zimna może spowodować stres termiczny u rośliny, który przejawia się czernieniem liści. Woda twarda może dostarczać nadmiaru soli mineralnych, które ograniczają wzrost rośliny. Aby uniknąć takich problemów, zaleca się podlewanie rośliny wodą o temperaturze pokojowej i wodą miękką, która została uprzednio zagotowana lub odstana.


 🧴 NAWOŻENIE

Sansewieria jak każda roślina wymaga regularnego nawożenia, aby wyglądała zdrowo, a jej liście były soczyste. Nawożenie powinno odbywać się co dwa tygodnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy roślina intensywnie rośnie. W zimie należy ograniczyć nawożenie do raz na miesiąc. Dzięki temu sansewieria będzie miała zdrowe i soczyste liście, a także piękne kwiaty. Odpowiednimi nawozami dla tych roślin są nawozy mineralne przeznaczone do kaktusów i sukulentów. Dostarczają one odpowiednich składników pokarmowych potrzebnych do zdrowego i szybkiego wzrostu rośliny.

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Sansevieria nie należy przesadzać zbyt często, lepiej zakwita w przyciasnej doniczce. Najlepiej przesadzać ją raz na 2-3 lata, najlepiej między wiosną, a jesienią. Podczas przesadzania rośliny należy dobrać odpowiednią wielkość i szerokość doniczki. Powinna być ona o rozmiar większa, czyli około 5 cm szersza. Przesadzanie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla roślin doniczkowych. Dzięki niemu rośliny otrzymują świeżą ziemię, bogatą w składniki odżywcze oraz więcej miejsca do rozwoju. Przesadzanie pozwala również na sprawdzenie stanu zdrowia korzeni i usunięcie ewentualnych części uszkodzonych lub zgnitych. Przed przystąpieniem do przesadzania należy sprawdzić czy wybrana doniczka posiada otwory drenażowe, a następnie wykonać warstwę drenażową z keramzytu na wysokości około 2 cm.

Przed przesadzaniem rośliny najpierw rozluźniamy jej zbite korzenie oczyszczamy z zgniłych martwych części oraz delikatnie oczyszczamy ze starej ziemi. Nastepnie na warstwę keramzytu nasypujemy mieszankę odpowiedniej ziemi, umieszczamy roślinę centralnie w doniczce. Na koniec należy uzupełnić podłoże, lekko je ugnieść i podlać roślinę.

Odpowiednim podłożem dla sansewierii jest podłoże gruboziarniste, żyzne i przepuszczalne. Dlatego zaleca się stosowanie ziemi do kaktusów i sukulentów lub dedykowanego zestawu do sansewieriiktóry zawiera drenaż, specjalną ziemię oraz nawozy. Taka mieszanka pozwoli roślinie na odpowiedni wzrost oraz dodatkowo zapewni dobrą filtracje wody i powietrza w podłożu.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęściej występujący chorobami grzybowymi u sansewier jest zgnilizna korzeniowa. Choroba ta jest spowodowana przez grzyby, które atakują korzenie rośliny, powodując ich gnicie, a nawet obumieranie całej rośliny. Aby zapobiec zgniliźnie korzeniowej, należy dbać o odpowiednią pielęgnację sansewierii. Roślina ta nie lubi nadmiernego podlewania i zalegania wody w podłożu. Należy więc podlewać ją umiarkowanie i zapewnić jej dobrze przepuszczalną ziemię. Jesli pojawiają się objawy choroby grzybowej należy usunąć wszystkie zainfekowane części roślin oraz sięgnąć po preparat grzybobójczy.

Roślina jest bardzo odporna na szkodniki jednak mogą pojawić się na roślinie tarczniki oraz wełnowce. Tarczniki to owady przypominajcie wyglądem okrągłe nieco spłaszczone tarczki około 2mm. Żerują one na roślinie wysysając soki i wprowadzając substancje hamującą jej wzrost. W miejscach tych powstają odbarwienia. Wełnowce natomiast to owady do 4 mm długości, ich ciało pokryte jest brudnobiałym woskowym nalotem. Opanowana przez wełnowce roślina żółknie, traci liście, a z czasem całkowicie zamiera. Domowymi spodobamy na zwalczanie szkodników może być przemywanie roślin wodą z szarym mydłem lub olejem mineralnym. Jeśli domowe sposoby nie wystarcza należy zastosować opryski owadobójcze, które należy stosować zgodnie z instrukcja producenta. Zainfekowane rośliny należy odizolować od innych roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników oraz chorób.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Sansewieria lubi suche powietrze, dlatego nie należy jej zraszać

✔️ Sansewiera jest roślina oczyszczająca powietrze, pochłania ona lotne związki organiczne - benzen, oktan, toulen, etylen

✔️ Roślina odpowiednia dla osób początkujących

✔️ Roślina jest długowieczna, jeśli tylko nie zostanie przelana

✔️ Rośliny rosną na stanowiskach jasnych jak i zacienionych

✔️ Sansewierie można rozmnażać przez podział starszych okazów lub za pomocą sadzonek liściowych


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ Szable rośliny mogą dorastać do 1 metra wysokości, w zależności od odmiany

✔️ Roślina jest odporna na przesuszanie oraz na występowanie szkodników

✔️️ Sansewieria często zakwita w warunkach domowych, wytwarzając pachnące, gwiazdkowate kwiaty

✔️ Roślina nazywana jest również wężownicą oraz językami teściowej


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium